Region Gilgit-Baltistan w północnym Pakistanie to górski teren, leżący pomiędzy zachodnimi Himalajami i Karakorum na wschodzie oraz Hindukuszem na zachodzie. To tu łączyły się różne starożytne szlaki, czyniąc rejon górnego Indusu kolebką i rozdrożem dla wielu dawnych cywilizacji.
Podróżnicy, najeźdźcy, kupcy, pielgrzymi czy też artyści z różnych epok i kultur, używali legendarnego jedwabnego szlaku i jego odgałęzień aby dotrzeć w region współczesnego północnego Pakistanu. Być może wielu z nich również zostawiło swój ślad na skalnych powierzchniach. W 1884 roku, węgierski podróżnik Karl Eugen odkrył buddyjskie ryty w Baltistanie, a w 1907 roku znaleziono następne w dystrykcie Diamer. Kolejne petroglify, liczone już w tysiącach, odkryto w związku z konstrukcją Karakorum Highway, drogi łączącej Pakistan z Chinami, której otwarcie miało miejsce w 1978 roku...czytaj więcej.
Zapraszam na => FILM
Dla zainteresowanych:
HEIDELBERGER AKADEMIE DER WISSENSCHAFTEN
Karakorum Highway Rock Carvings
Pakistan Rock Art Photo Gallery
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com