Gandhara to region obejmujący północno-zachodnie rejony Indii, północny kraniec Pakistanu oraz północno-wschodni Afganistan. Królestwo targane rozmaitymi niepokojami przetrwało blisko 15 wieków by ulec ostatecznie w X/XI w. n.e. muzułmańskim podbojom. Gandhara była częścią imperium Achemenidów w VI w. p.n.e., o czym dowiadujemy się choćby z inskrypcji na grobowcu Dariusza z Naqsh-e Rustam. Na liście satrapii, pojawia się tam również nazwa „Gadhara” oraz „Hindush”.
Gandhara pozostawała pod perską dominacją przez ponad dwa wieki aż do czasu podboju przez Aleksandra Wielkiego w 326 r. p.n.e. Następnie przeszła w ręce indyjskiej dynastii Maurjów. Jednak po śmierci Aśoki, który uczynił buddyzm religią państwową, dynastia zaczęła chylić się ku upadkowi i od 184 r. p.n.e. Gandhara ponownie znalazła się w rękach satrapów „indo-greckich”. Najbardziej znamienna część historii królestwa łączy się niewątpliwie z panowaniem Kuszanów i ich władcą Kaniszką, który to założył swą stolicę w dzisiejszym Peszawarze. To właśnie tu na terytorium Gandhary w okresie panowania Kuszanów, Budda w swej ludzkiej postaci pojawił się w sztuce najprawdopodobniej po raz pierwszy. Do tej pory bowiem Sakjamuni reprezentowany był przez symbole i rzeźby kamienne ukazujące głównie koncepty filozoficzne i legendarne sceny z jego poprzednich żywotów. Wielu badaczy uważa, że pojawienie się pierwszych wyobrażeń Buddy w jego ziemskiej formie właśnie na terenie Gandhary nie jest dziełem przypadku. To przede wszystkim wpływy hellenistyczne obecne w regionie od czasów Aleksandra Wielkiego odegrały zapewne istotną rolę w tym procesie.
Wszystkim zainteresowanym polecam FILM, przedstawiającym zabytki Gandhary z Muzeum w Lahore w Pakistanie
Dla zainteresowanych
Zagrożone skarby królestwa Gandhary
Ratując buddyjską historię Afganistanu
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com