„Starożytność ma ten przywilej, iż skłania istoty boskie do interwencji przy narodzinach miast, którym pragnie przydać wspaniałości”, pisze rzymski historyk Tytus Liwiusz. Nie sposób się z nim nie zgodzić, spoglądając na zapierającą dech w piersiach panoramę Rzymu choćby ze wzgórza Janikulum. Aby w pełni zobaczyć splendor miasta najlepiej bowiem spojrzeć na nie z szerszej perspektywy, jaką oferują liczne punkty widokowe.
Spędziłam w Rzymie jedynie trzy dni i w trakcie krótkiego czasu udało mi się zobaczyć panoramę miasta z czterech punktów widokowych, które zdecydowanie polecam. Są to wzgórze Janikulum, Castel Sant’Angelo, Forum Romanum oraz Viale della Trinità dei Monti.
Panorama Rzymu ze wzgórza Janikulum jest najbardziej kompleksowa. Stąd widoczne jest całe historyczne centrum miasta. Janikulum nie jest jednym z siedmiu słynnych wzgórz, na których zbudowano Rzym. Nie zdziwcie się jednak jeśli ktoś powie wam, że jest to 8 wzgórze…
Janikulum znajduje się w dzielnicy Zatybrze (Travestere). Trzy miejsca zasługują tu na szczególną uwagę. Pierwsze to kilka punktów fotograficznych wzdłuż Passeggiata del Gianicolo, zaczynając od Terazza del Gianicolo tuż na przeciwko pomnika Giuseppe Garibaldiego. Kolejny to Villa Lante al Gianicolo, kierując się w górę Passeggiata del Gianicolo w stronę Piazzale Anita Garibaldi. Podążając w dół ulicy, Passegiata del Gianicolo zmienia się w Via Garibaldi. Tu znajduje się monumentalna Fontana dell’Acqua Paola, gdzie warto się zatrzymać zarówno dla samej fontanny, wybudowanej na poczatku XVII w., jak i dla przepięknej panoramy. Kierując się w głąb Zatybrza, docieramy do Piazza di S. Pietro in Montorio. Tu zlokalizowany jest kościół San Pietro in Montorio. Zarówno z tarasu przed kościołem, jak i z położonych poniżej schodów Passaggio Publico, roztacza się doskonały widok na Rzym. Warto zwrócić uwagę na stacje drogi krzyżowej, umieszczone wzdłuż muru schodów. Panoramę można podziwiać bezpłatnie.
Kolejnym punktem, z którego roztacza się świetna panorama Rzymu jest niewątpliwie Castel Sant’Angelo, który w swym pierwotnym założeniu był cesarskim mauzoleum, wybudowanym przez cesarza Hadriana dla siebie oraz dla swych następców. Zanim zyskał swą obecną nazwę i chrześcijańskie konotacje, w mauzoleum pochowano m.in Marka Aureliusza, Karakalę i Septimiusza Sewera. Ze szczytu Zamku Św. Anioła bardzo dobrze widać Bazylikę i Plac Św. Piotra. Roztacza się tu również doskonała panorama na Tyber oraz wybudowany w II w most Św. Anioła i XIX-wieczny most Ponte Vittorio Emanuele II. Wstęp do zamku jest płatny i dość drogi, kosztuje 13 Euro. Nam udało się wejść bezpłatnie, ponieważ w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejścia są darmowe.
Forum Romanum to nie tylko najstarszy plac miejski w Rzymie, pełen antycznych ruin z czasów świetności imperium rzymskiego. Stąd, a właściwie ze wzgórza Kapitolu, od strony Via di San Pietro in Carcere, skąd rozpoczęliśmy oglądanie starożytnych ruin, roztacza się ciekawa panorama na miasto z kościołem Santi Luca e Martina w tle oraz na pozostałości archeologiczne Forum Romanum. Doskonale widać stąd również Mercatus Traiani, czyli hale targowe wzniesione przez cesarza Trajana w początkach II w. Panoramę można podziwiać bezpłatnie.
Ostatnim punktem na mojej panoramicznej mapie Rzymu jest Viale della Trinità dei Monti. To aleja, która rozpoczyna się przy kościele Trinità dei Monti, widocznym z wiecznie zatłoczonych Schodów Hiszpańskich. Wystarczy jednak przejść kawałek wzdłuż Viale della Trinità dei Monti w kierunku Villa Borghese, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych rzymskich oaz zieleni, aby zachwycić się kolejną panoramą Wiecznego Miasta. Panoramę można podziwiać bezpłatnie.
Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła
Chamontin, C. 1998. Rzym. W: Wielkie Kultury Świata (Egipt, Grecja, Rzym, Bizancjum). Warszawa: Muza SA
Ancient History Encyclopedia oraz serwisy internetowe Roma Sitio Turistico Ufficiale, Visit Rome
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com