Na wzgórzu w pobliżu miasta Alamo-Temapache w meksykańskim stanie Veracruz archeolodzy z INAH zarejestrowali ryty naskalne, odkryte w styczniu 2013 przez lokalnych rolników. Wiek petroglifów oszacowano wstępnie na 500 lat.
Jedno z przedstawień to postać antropomorficzna, identyfikowana z kapłanem lub szamanem. Mierzy 1,40 m wysokości oraz 0,5 m szerokości. Jej oczy są zamknięte. Z kolei usta ukazano jako otwarte. Na głowie nosi zoomorficzne nakrycie głowy. Ubrany jest w rodzaj tuniki ozdobionej trójkątami. Nosi pas i pelerynę, bransolety na kostkach oraz coś co przypomina wkładkę do ucha.
Druga postać pod względem wykonania jest znacznie prostsza. Mierzy 0,5 m wysokości i 0,2 m szerokości. Ukazano ją z otwartymi oczami i ustami. Też nosi coś co przypomina wkładkę do ucha. Jak informują archeolodzy, figura została przedstawiona w tańcu ponieważ jej przepaska biodrowa wydaje się unosić do góry od frontu. Postać wykonano dość schematycznie w porównaniu do pierwszej. Nie posiada bowiem dłoni ani wyszukanych ozdób czy też stroju jak u głównej figury. Stopy jednak wydają się posiadać rodzaj obuwia. Wokół znajdują się rozmaite motywy abstrakcyjne, w tym koncentryczne koła oraz spirale.
Jak informują badacze w komunikacie prasowym, mimo że ikonograficzny styl petroglifów jest nieznany w regionie Huasteca, to symbole wydają się być reinterpretacjami znanych elementów, używanych przez lokalne kultury rolnicze. Jest to miedzy innymi zoomorficzne nakrycie głowy, które przywodzi na myśl rzeźby z Castillo de Teayo albo monolit „Pana Śmierci” z Las Flores Cinco Poblados.
Tekst powstał w oparciu o komunikat prasowy INAH i artykuł w Past Horizons
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com