© Discover Moab
© Discover Moab

Jeśli macie w planach Utah to nie możecie przegapić wizyty w Moab. Miasteczko stanowi świetną bazę wypadową do licznych w okolicy atrakcji turystycznych. A jeśli zgłodniejecie to powinniście skierować swe kroki do Moab Brewery. Będziecie mieli szansę spróbować pysznych potraw niedocenianej często kuchni amerykańskiej z nutą meksykańską oraz szerokiej gamy piw z lokalnych mikrobrowarów. Moab Brewery to prawdziwa mekka dla koneserów piwa. Znajdują się tu również liczne galerie i księgarnie gdzie można zaopatrzyć się w unikatowe pamiątki. Można również usiąść w jednej z wielu kawiarni i pijąc aromatyczną kawę, chłonąć niezwykłą atmosferę miasta i bogatej w niepowtarzalne krajobrazy okolicznej przyrody. Wśród popularnych w okolicy atrakcji, jak choćby Parki Narodowe Arches i Canyonlands czy też Park Stanowy Dead Horse Point, czasem warto zboczyć z utartych ścieżek i odkryć miejsca mniej znane, ale równie fascynujące.

Jedną z takich mniej znanych atrakcji, jakie ma do zaoferowania Moab, są z pewnością ryty naskalne wzdłuż Potash Road. Petroglify znajdują się na skalnych ścianach z czerwonego piaskowca. Panele ukazują postacie antropomorficzne, zwierzęta oraz rozmaite wzory abstrakcyjne.

Wśród postaci ludzkich dominują figury o trójkątnym kształcie ciała. Niektóre noszą specyficzne nakrycia głowy lub fryzury oraz najprawdopodobniej kolczyki. Wiele z tych postaci trzyma w rękach tarcze i włócznie, a niekiedy również łuk i strzały. Dłonie niektórych figur antropomorficznych wykonano bardzo szczegółowo, są duże i widać dokładnie palce.

Postacie są niejednokrotnie ukazane w rzędach, trzymając się niekiedy za ręce. Wśród zwierząt dominują owce gruborogie. Jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawień jest dużych rozmiarów niedźwiedź, do którego mierzą z łuku niewielkie postacie ludzkie. Pojawiają się również jelenie z dużym, wyszukanym porożem. Wśród motywów abstrakcyjnych możemy wyróżnić choćby spirale.

Większość przedstawień pochodzi najprawdopodobniej z okresu kultury Pueblo. 

Panele z petroglifami znajdują się na skalnych ścianach tuż przy drodze. Nawet w trakcie jazdy samochodem bardzo łatwo je zauważyć. Ryty naskalne znajdują się około 15 km na zachód od Moab, wzdłuż północnego odcinka drogi stanowej 279. Więcej praktycznych informacji można znaleźć na stronie Discover Moab oraz Bureau of Land Management

Potash Road to tylko jedna z kilku lokalizacji w rejonie Moab, gdzie można podziwiać sztukę naskalną. Warto poświęcić czas i odwiedzić również Moonflower Canyon, gdzie można zobaczyć wyrytą postać antropomorficzną w stylu Barrier Canyon. Jest to rzadkością gdyż większość przedstawień tej tradycji, datowanej na okres archaiczny to malowidła.


Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com