Pustynia Chihuahua. Fot. Leaflet. <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/dee">Creative Commons</a>

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii poinformowali o odkryciu dwóch częściowo zmumifikowanych ciał ludzkich i jednego szkieletu. Odkrycia dokonano w Cueva El Gigante (Jaskinia Giganta) w Sierra Tarahumara na terenie Chihuahuy, w północnej części Meksyku.

Nie są to jednak odosobnione szczątki ludzkie zarejestrowane w tej lokalizacji. W latach 2010-2011 archeolodzy odkryli bowiem w Cueva El Gigante łącznie 23 osobników, w tym 10 mumii i 13 szkieletów. W ubiegłym roku na szczątki ludzkie na wzmiankowanym stanowisku, natrafiło przypadkowo trzech mężczyzn. Odkrywcy poinformowali o znalezisku odpowiednie służby, a ci z kolei przekazali informację do INAH.

Pustynia Chihuahua. Fot. Leaflet. Creative Commons
Pustynia Chihuahua. Fot. Leaflet. Creative Commons

Badacze przypuszczają, że pochówki te stanowią część większego cmentarzyska z czasów przedhiszpańskich i łączą je z zamieszkującymi te tereny Indianami Tarahumara. Zdaniem archeologów wiek znalezisk można wstępnie określić na 800-1000 lat. Po przeniesieniu mumii z jaskini do Museo Comunitario de Historia Regional, badacze planują przeprowadzenie szczegółowej analizy, datowania, a następnie niezbędnej konserwacji.

Kierujący projektem archeologicznym w Cueva El Gigante archeolog Enrique Chacon poinformował, że większość ciał pochowano w pozycji fetalnej a dodatkowe dane wskazują, że osobnicy ci zostali złożeni w jaskini, zawinięci w płótno i włókna roślinne. Ponadto w trzech przypadkach mamy do czynienia z dziećmi, podczas gdy wiek pozostałych szczątków określono jako młodzieńczy i dorosły.

Tekst na podstawie komunikatu prasowego (j. hiszp.) INAH oraz serwisu internetowego (j. ang.)  Art Daily

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com