Meksykańscy archeolodzy odkryli setki kamiennych narzędzi, datowanych na wczesną epokę holocenu – poinformował Narodowy Instytut Archeologii i Historii (INAH). Odkrycia dokonano na stanowisku El Coyote w regione Los Cabos w północno-zachodniej części stanu Baja California Sur. Archeolodzy znaleźli tu cięte i polerowane muszle, przyrządy służące do połowu ryb oraz narzędzia kamienne do cięcia i drapania, jak choppery, skrobacze czy noże. Wiek znalezisk został wstępnie określony na 8600-9300 lat. Zapewne odkryte artefakty służyły między innymi do pracy z włóknami roślinnymi, drewnem czy też pomagały otwierać muszle małż.

Nie jest to jednak odosobnione odkrycie w regionie. Podobne artefakty znajdowano bowiem na przestrzeni ostatnich trzech lat.  Zdaniem archeologów może to świadczyć o szlaku wędrówki mieszkańców Ameryk, którzy przemieszczając się wzdłuż wybrzeża, dotarli we wczesnym holocenie w ten rejon Ameryki Północnej. Na początku bieżącego roku dość głośno było choćby o odkryciu ośmiu stanowisk archeologicznych również z tego okresu w pobliżu miasta Ensenada w północnej części Baja California.

 

Baja California. Fot. Gregg M. Erickson. Creative Commons
Baja California. Fot. Gregg M. Erickson. Creative Commons

 

Nieznane dotąd stanowiska ujrzały światło dzienne w trakcie przeprowadzanych ratowniczych badań archeologicznych, związanych z budową autostrady San Felipe-Laguna Chapala. Obozowiska, z których kilka znajduje się w jaskiniach i schronieniach skalnych, użytkowane były w trzech różnych okresach. Warstwa najwcześniejsza datowana na co najmniej 8000 lat, związana jest zdaniem archeologów z małymi grupami łowców-zbieraczy, przemieszczających się z obszarów górskich w kierunku wybrzeży Morza Corteza (Zatoka Kalifornijska), gdzie z pewnością zajmowali się połowem ryb. Narzędzia kamienne odkryte na stanowiskach, wykonane były w większości z obsydianu i wykazują pewne podobieństwa do zabytków znalezionych w hrabstwie Riverside w Kalifornii na terenie USA. Zdaniem dyrektora projektu tych ratowniczych badań archeologicznych – Antonio Porcayo, dokonane odkrycia pomogą nam zdobyć więcej informacji na temat historii i archeologii półwyspu Baja California, a w szczególności okolic Morza Corteza, które jak dotąd są słabo poznane.

Jednym z ciekawszych aspektów odkrycia jest według Antonio Porcayo możliwość istnienia wymiany handlowej związanej z obsydianem. Podobny materiał ze znajdujących się w pobliżu stanowisk depozytów, został bowiem odnaleziony we wspomnianym powyżej hrabstwie Riverside w Kalifornii. Na terenie obozowisk odkryto również datowane na różne fazy osadnicze fragmenty fajek, artefakty kamienne, w tym groty strzał, ceramikę, pozostałości mięczaków, rekinów, delfinów, jeleni, dzikich owiec i widłorogów. Trzy fazy użytkowania stanowisk określone zostały przez badaczy na okres paleoindiański (ok. 8000/9000 lat temu), archaiczny (ok. 3000 lat temu) i Cochimi (ok. 1000 lat temu).

Zdjęcie tytułowe: Baja California. Fot. Tomas Castelazo. Creative Commons

Tekst na podstawie komunikatów prasowych INAH (j. hiszp.) oraz Fox News Latino (j. ang.)

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com