Horyzont MimbresZapraszam do obejrzenia wykładu dr Barbary Mills z Wydziału Antropologii Uniwersytetu Arizony zatytułowanego „Clay as Canvas: Zuni Pottery and Changing Social Identity, A.D. 1300–1900”. Prezentacja koncentruje się wokół zagadnienia, jak garncarze Zuni mogli używać medium jakim jest glina, do wzmocnienia tożsamości społecznej i odróżnienia się od pozostałych obszarów Południowego Zachodu USA w późnym okresie prehistorycznym i czasach historycznych.

W kontekście ogromnych zmian demograficznych w pozostałej części regionu w tym czasie, różnorodność ceramiki wytwarzanej na obszarze zasiedlonym przez społeczność Zuni, stanowi niezwykle ciekawe studium przypadku, jak tożsamość społeczna i ceramika mogły wzajemnie na siebie wpływać. W swym wystąpieniu badaczka opiera się na własnych długoterminowych badaniach i analizie ceramiki Zuni. Aby zilustrować prezentację i lepiej przybliżyć jej temat, dr Mills wykorzystuje kolekcje ceramiki z Hawikku, Kechipawan i Puebla Zuni.

Zapraszam na => FILM

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com