„Już niedługo w sprzedaży ukaże się album fotograficzny: „Ptolemais zaginione miasto w Libii”. Publikacja jest świadectwem 10-letnich polskich wykopalisk w antycznym mieście, położonym w odległej Cyrenajce. Na stu stronach w twardej oprawie pokazane są pozostałości budowli dużego śródziemnomorskiego miasta, które chociaż założone w okresie hellenistycznym przez Ptolemeuszy złoty okres jako stolica prowincji przeżywało u schyłku starożytności. Wiele zdjęć antycznych ulic, placów, domów, czy też chrześcijańskich bazylik jest wyjątkowych, ponieważ zostały wykonane z lotu ptaka, dzięki wykorzystaniu latawca. W kadrze zatrzymane zostały poza tym sceny z prac archeologicznych i konserwatorskich z udziałem studentów i badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ale i libijskich współpracowników. Dla dzisiejszych mieszkańców Ptolemais antyczne ruiny stały się częścią ich życia ukazanego także na fotografiach. Autorem zdjęć jest Miron Bogacki, natomiast tekst wprowadzający w historię miasta i polskich badań napisał Jerzy Żelazowski. Album został przygotowany w wersji dwujęzycznej: polskiej i angielskiej. Wydawcą albumu jest Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym sponsorem publikacji jest Budimex” – Taki opis publikacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu archeologicznego Ptolemais.

Na stronie projektu Ptolemais można będzie się wkrótce dowiedzieć na temat pełnej dostępności albumu w sprzedaży. Warto dodać, że strona projektu  to także kopalnia wiedzy i główne źródło informacji o archeologii tego niezwykłego stanowiska.

Zdjęcia oraz informacje dzięki uprzejmości Mirona Bogackiego z IAUW.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com