The Walters Art Museum w Baltimore zaprasza na wyprawę śladem dawnych kultur od Meksyku aż po Andy. Ekspozycja prezentuje 135 zabytków sztuki, należących do kultur, które powstawały i upadały w Meksyku, Ameryce Środkowej oraz na terenie Andów w Ameryce Południowej w przedziale czasowym 1200 BC – AD 1530. Zabytki pochodzą z kolekcji Johna Bourne’a, która została niedawno podarowana Muzeum. Jak piszą organizatorzy „wystawa wyraża dystynktywną estetykę, światopogląd oraz duchowe ideologie każdej z prezentowanych tu kultur”.

Ekspozycja prezentuje zabytki, które stanowią niejako odzwierciedlenie podstawowych zasad społecznych, takich jak szamańskie fundamenty władzy w Mezoameryce, Kostaryce i Panamie oraz kosmiczne zasady 'ucieleśnione’ przez złoto i srebro w Kolumbii, Ekwadorze i Peru” – piszą organizatorzy wystawy. „Artyści wyrazili unikatowość każdego z tych społeczeństw poprzez nowatorskie formy w sztuce monumentalnej oraz przenośnej, choćby w przedstawieniach postaci ludzkich, istot duchowych i bóstw oraz towarzyszy ich codziennego życia jak psy. Wszystkie zaś wykonane zostały z kamienia, gliny, metali szlachetnych lub włókien roślinnych” – dodają.

Wystawa ta zawiera selekcję zabytków z kolekcji Johna Bourne’a, będącego jednym z pierwszych śmiałków, którzy odważyli się wyruszyć w głąb górzystej dżungli południowego Meksyku. Wraz z Charles’em H. Frey’em i fotografem Giles’em Healy’m był jednym z pierwszych ludzi Zachodu, którzy odwiedzili Bonampak, sławny ze swoich malowideł ściennych mieszczących się w jednej ze świątyń. Jak piszą organizatorzy wystawy „Bourne’a oczarowała twórcza ekspresja Majów na równi z pozostałymi ludami starożytnych Ameryk i postrzegał ją jako ekwiwalentne do każdej innej tradycji artystycznej na świecie”.

Wystawa potrwa do 20 maja 2012 roku. Zachęcamy do obejrzenia FILMU, poświęconego wystawie.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie każdy z czytelników będzie mógł odwiedzić wystawę osobiście polecamy kolekcję online

Więcej informacji na stronie The Walters Art Museum

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com