Figury Bradshawa. Fot. TimJN1. <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en">Creative Commons</a>

Grant w wysokości 1,5 mln $ dla Centrum Badań nad Sztuką Naskalną Uniwersytetu Zachodniej Australii może znacząco wesprzeć badania nad sztuką naskalną oraz lepiej zrozumieć dziedzictwo kulturowe, zwłaszcza w rejonie Kimberley. Grant został ufundowany przez Kimberley Foundation Australia (KFA), organizację non-profit z Melbourne. Umowa partnerska pomiędzy organizacją a Uniwersytetem został sformalizowana w tym tygodniu. Obie strony będą także dążyć do zwiększenia tej sumy o dodatkowe 500 tys. $. Również Uniwersytet zobowiązał się do wyłożenia na ten cel podobnej kwoty. W sumie w grę wchodzą więc 4 mln $.

Figury Bradshawa. Fot. TimJN1. Creative Commons
Figury Bradshawa. Fot. TimJN1. Creative Commons

„Prezent finansowy” ma na celu wsparcie długoterminowych badań nad naturą i kontekstem „starożytnych skarbów” Kimberley. Umożliwi to badaczom, współpracującym ściśle z lokalnymi społecznościami, dokładną dokumentację sztuki naskalnej tego regionu oraz edukację zarówno studentów, jak i szerszej publiki o olbrzymiej wartości dziedzictwa kulturowego tej części Australii.

„Utworzenie odrębnej katedry dedykowanej sztuce naskalnej Kimberley to także warte podkreślenia osiągnięcie KFA oraz ogromna szansa na rozszerzenie badań w dziedzinach paleoekologii, palinologii, archeologii, paleolingwistyki oraz geochronologii w Kimberley” – stwierdziła Maria Myers, członek zarządu Kimberley Foundation Australia. „Bowiem powiększenie naszej wiedzy na temat pierwszych mieszkańców Australii, ich sztuki i kultury oraz ich związków ze zmieniającym się środowiskiem, stanowi klucz do zrozumienia sztuki naskalnej a także jej znaczenia w skali krajowej i międzynarodowej” – dodała Myers.

Informacja na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu Zachodniej Australii

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com