Rzeka Noatak na terenie Noatak National Preserve na Alasce. <a href="http://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en">Creative Commons (domena publiczna)</a>

Grupa archeologów z Muzeum Północy przy Uniwersytecie Alaski w Fairbanks odkryła latem ubiegłego roku cztery niewielkie, najprawdopodobniej dekorowane gliniane „dyski”. Odkrycia dokonano w trakcie eksploracji trzech prehistorycznych struktur mieszkalnych, zlokalizowanych nad brzegiem jeziora Feniak na terenie Noatak National Preserve w północno-zachodniej Alasce.

„Pierwszy artefakt wyglądał jak kamień z zadrapaniami” – informuje Scott Shirar z Muzeum Północy. „Byliśmy naprawdę podekscytowani kiedy znaleźliśmy drugi dysk, tym razem z wydrążonym otworem i bardziej skomplikowanymi 'zadrapaniami’. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że natrafiliśmy na coś wyjątkowego” – dodaje archeolog.

Warto dodać, że są to pierwsze tego typu artefakty odkryte na terenie Alaski. Do tej pory odsłonięto jednak jedynie niewielką część stanowiska, dlatego niewykluczone, że podobnych znalezisk może być więcej. Zabytki te niezwykle przypominają przęśliki (spindle whorls).

 

Rzeka Noatak na terenie Noatak National Preserve na Alasce. Creative Commons (domena publiczna)
Rzeka Noatak na terenie Noatak National Preserve na Alasce. Creative Commons (domena publiczna)

 

Archeolodzy podjęli się również zadania zadokumentowania lokalnej sztuki naskalnej a tym przypadku rytów naskalnych. W odróżnieniu do innych rejonów Ameryki Północnej jest ona bardzo rzadka w interiorze i na północy Alaski. Sztuka naskalna z Noatak National Preserve była po raz pierwszy rozpoznana w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Jednak dopiero po prawie 40 latach od tego czasu, udało się w pełni zadokumentować dwa spośród stanowisk, zlokalizowanych w tym rejonie Alaski. Badacze wykonali przerysy  oraz fotografie petroglifów. Archeolodzy przeprowadzili również badania wykopaliskowe kilku obiektów ziemiankowych aby zebrać próbki do datowania radiowęglowego. Wstępnie zaś zauważyli, że owe struktury mieszkalne mogły powstać nawet w ostatnim tysiącleciu.

Jak do tej pory archeolodzy nie pokusili się o bardziej szczegółową interpretację znalezisk. Być może „ornamenty” na glinianych dyskach powstały całkiem przypadkowo, w trakcie jakiś gospodarczych czynności związanych z ich użytkowaniem. Nic bliższego nie da się także powiedzieć o znajdujących się tam rytach, oprócz tego, że w większości przypadków znajdują się na płaskich głazach. Repertuar motywów to głównie wzory abstrakcyjne z przewagą rozmaitych kombinacji prostych linii, przypominających te obecne na dyskach.

Na podstawie komunikatu prasowego Uniwersytetu Alaski w Fairbanks

Mnóstwo ciekawych informacji i zdjęć zabytków można zobaczyć również na poniższym filmie @UAMuseumOfTheNorth

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com