Park Narodowy Olympic, Waszyngton

Już ponad tysiąc lat temu rdzeni mieszkańcy północno-zachodniej Kalifornii znali i używali tytoń. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Kalifornii, Davis po przeprowadzeniu analizy pozostałości organicznych, wyekstrahowanych z fajek. Wyniki badań ukazały się w najnowszym wydaniu Journal of Archaeological Science. Są to najwcześniejsze, bezpośrednie dowody palenia tytoniu w regionie Północno-Zachodniego Wybrzeża Pacyfiku. Badania wskazały, że tytoń rósł i był używany w tej części Ameryki Północnej przed 860  n.e.

„Pomimo ekonomicznej wagi tytoniu dziś, stosunkowo niewiele wiemy o jego przeszłości” – informuje archeolog Shannon Tushingham z Uniwersytetu Kalifornii, Davis, która jest główną autorką artykułu. „Sądzimy, że używanie przez rdzenną ludność tytoniu i innych psychoaktywnych roślin ma stosunkowo długą historię. Metody, które udało nam się rozwinąć pozwolą na ważny przełom w tego typu badaniach i co najważniejsze mogą zostać zastosowane do analizy nawet starszych fajek z terenów obu Ameryk” – dodaje badaczka. W badaniach zastosowano bardzo czułą chromatografię gazową oraz spektrometrię mas.

 

Park Narodowy Olympic, Waszyngton

 

Jeszcze do niedawna nie było pewności co do czasu pojawienia się i użytkowania tytoniu na Północno-Zachodnim Wybrzeżu Pacyfiku. Nie było bowiem jasne, czy to dopiero europejscy handlarze wprowadzili tę używkę w regionie czy też jakieś inne rośliny były palone w fajkach znacznie wcześniej.

W czasach historycznych rdzenna ludność paliła różnorodne roślinny, w tym prawdopodobnie tytoń. Do tej pory trudno było jednoznacznie stwierdzić jakie to rośliny. Już sama zawartość nikotyny we wczesnym tytoniu była na tyle niewielka (2%), że umykała analizie. Współcześnie zawartość nikotyny w tytoniu waha się pomiędzy 4% a 8,5%.

 

Park Narodowy Olympic, Waszyngton

 

Rozwinięcie procesu chemicznego, w trakcie którego pozostałości są ekstrahowane bezpośrednio z materiału, z którego wykonano fajkę bez jej naruszenia, zajęło naukowcom 2 lata. Po wielu eksperymentach, metodę zastosowano do całej fajki oraz fragmentów fajek, odkrytych na stanowiskach z terenów zamieszkiwanych przez przodków ludności Tolowa, w rejonie rzeki Smith w północno-zachodniej Kalifornii. Analiza wskazała obecność nikotyny, co potwierdziło, że palono tu tytoń.

Badacze planują przeprowadzić dodatkowe analizy, które ich zdaniem mogą rzucić światło na zasięg geograficzny i kultywację tytoniu oraz korzenie samego uzależnienia od nikotyny wśród rdzennej ludności.

Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła

Komunikat prasowy University of California, Davis

TUSHINGHAM, S., ARDURA, D., EERKENS, J., W., PALAZOGLU, M., SHAHBAZ, S., FIEHN, O. 2013. Hunter-gatherer tobacco smoking: earliest evidence from the Pacific Northwest Coast of North America. Journal of Archaeological Science 40 (2): 1397–1407.

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com