Malowidła z Bhimbetki © Yann, Creative Commons

Malowidła z Bhimbetki © Yann, Creative Commons
Malowidła z Bhimbetki. Fot. Yann. Creative Commons

Bhimbetka to stanowisko archeologiczne w stanie Madhya Pradesh. W skalnych schroniskach z epoki kamienia odkryto petroglify i malowidła naskalne, liczące sobie co najmniej kilka tysięcy lat. Schroniska skalne i jaskinie Bhimbetki zawierają wiele malowideł, ukazujących barwne życie zamieszkujących je oraz okolicę ludzi.

Skała, popularnie nazywana „Skała ZOO”, zawiera rysunki słoni, jelenie i bizony. Na innej skale widzimy pawie, węża, jelenia i słońce. Na jeszcze innej przedstawiono dwa słonie z kłami. Sceny polowań, z myśliwymi dzierżącymi łuki, strzały, miecze i tarcze również mają swoje miejsce wśród tych prehistorycznych malunków. W jednej z jaskiń przedstawiony jest bizon szarżujący na myśliwego, podczas gdy dwóch innych myśliwych bezczynnie przygląda się tej scenie z bliska. Na innym malunku widzimy samotnego jeźdźca i łuczników. Jak wynika z deklaracji UNESCO, Bhimbetkę odnotowano po raz pierwszy w zapiskach archeologów w roku 1888. Nieco później, V. S. Wakankar podróżując koleją do Bhopalu widział pewne formacje skalne, podobne do oglądanych przez niego wcześniej w Hiszpanii i we Francji. W latach 1957-1958 odwiedził zatem ten rejon wraz z grupą archeologów i odkrył kilka prehistorycznych jaskiń. Od tego czasu odkryto już ponad 700 schronisk skalnych, w tym 243 w grupie Bhimbetka i 178 w grupie Lakha Juar. Przyjmuje się, że najstarsze malowidła naskalne pochodzą z mezolitu (Źródło: wikipedia).

Region został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2003. Co najmniej 15 schronisk skalnych z malowidłami spośród tych najbardziej spektakularnych jest udostępnionych do zwiedzania. Badania archeologiczne przeprowadzone na terenie Bhimbetki ujawniły obecność depozytów od czasów kultury aszelskiej aż do czasów historycznych.

Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła

Informacji na temat Bhimbetki na stronie UNESCO oraz Archaeological Survey of India

Warto też obejrzeć galerię zdjęć na stronie Bradshaw Foundation

Zapraszam na FILM

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com