Malowidła datowane na co najmniej kilka tysięcy lat odkryto w okolicach Çine w egejskiej prowincji Aydın na terenie Turcji. Sztuka naskalna została zarejestrowana przez badaczy z Departamentu Archeologii Uniwersytetu Tekirdağ Namık Kemal. Prace terenowe zainicjowano już w 2000 roku. Ich pomysłodawcą jest prof. Neşe Atik.
Wstępnie ustalono, że malowidła mogą pochodzić z przełomu neolitu i chalkolitu. Ich wiek oszacowano na około 7,5 tys. lat. Malowidła wykonano na ścianach schroniska skalnego. Jak informuje prof. Neşe Atik badania wykazały, że stanowisko nie stanowiło codziennej przestrzeni życiowej w neolicie ale używano go raczej w celach religijnych.
Malowidła to przede wszystkim przedstawienia dłoni, wykonane w kolorze czerwonym. Podobną sztukę naskalną odkryto nieco wcześniej w rejonie jeziora Bafa w górach Beşparmak. Malowidła zlokalizowane są na obszarze dystryktu Milas w prowincji Muğla oraz w dystryktach Koçarlı i Söke w prowincji Aydın.
Malowidła te zostały zarejestrowane przez Anneliese Peschlow, w trakcie jej prac terenowych prowadzonych w górach Beşparmak już od 1994 roku. One również datowane są na przełom późnego neolitu i chalkolit (6 – 5 tys. p.n.e.). W odróżnieniu jednak do nowo odkrytych malowideł w okolicach Çine, tu mamy do czynienia z wieloma przedstawieniami antropomorficznymi, pojedynczo bądź w grupach. Niemniej jednak obydwa warianty zalicza się do jednej grupy prehistorycznych malowideł regionu Latmos (Latmos Region Prehistoric Rock Paintings).
Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła
Komunikat prasow w Hurriyet Daily News
Early Images of Man. The prehistoric rock paintings of the Latmos Mountains in western Turkey
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com