Malowidła z Kanionu Seminole w Teksasie. Fot. Zereshk. <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en">Creative Commons</a>

Chcesz zobaczyć z bliska ryty naskalne z odległego zakątka świata? Przyjrzeć się najdrobniejszym szczegółom panelu?Dzięki pasji pięciu amerykańskich archeologów możemy podziwiać gigapanoramę rytów naskalnych z Lewis Canyon w Teksasie. Do jej stworzenia użyto 2400 pojedynczych zdjęć. Fotografie zostały przetworzone dzięki zastosowaniu zaawansowanej fotogrametrii oraz GIS. Po dodatkowym wzmocnieniu zmieniono je w jeden ogromny obraz o rozmiarze 135 gigabajtów.

Archeolodzy przemieszczali się wzdłuż wytyczonych szlaków, fotografując ryty odpowiednio wyeksponowanym aparatem cyfrowym na specjalnym statywie. Zdjęcia wykonywano z wysokości 2,5 m  wprost na powierzchnię. Obszar objęty projektem miał wielkość 175 m na osi wschód/zachód oraz 160 m na osi północ/południe.

Ryty naskalne z Kanionu Seminole w Teksasie. Fot. Zereshk. Creative Commons
Malowidła naskalne z Kanionu Seminole w Teksasie. Fot. Zereshk. Creative Commons

Przy bliższej analizie można uchwycić, że zdjęcia części wschodniej wykonano o zmierzchu jednego dnia, natomiast fotografie części zachodniej o świecie kolejnego dnia. Powodem była bowiem chęć uchwycenia rytów pod jak najlepszym kątem i z jak najlepszym cieniem.

Stanowisko położone jest w regionie dolnego biegu Pecos. Ryty znajdują się na prawie płaskim odcinku skały wapiennej, przylegającej do stromej ściany wąwozu. Mamy tu do czynienia z setkami a nawet może tysiącami pojedynczych przedstawień. Repertuar motywów to m.in. postacie ludzkie, motywy abstrakcyjne jak koła, linie czy kropki, tropy zwierząt. Przedstawienia miotaczy oszczepów wskazują, że sztuka naskalna była tu produkowana co najmniej od okresu archaicznego.

Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła

Komunikat w serwisie Past Horizons

Gigapanoramę można oglądać w serwisie GigaPan

Więcej zdjęć rytów z Lewis Canyon można znaleźć tutaj

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com