Od 24 lutego w Gnieźnie można oglądać wystawę „Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich” Ta przewrotna nazwa tylko zachęca do odwiedzenia Muzeum Początków Państwa Polskiego. Jak informują organizatorzy od kilku lat w Polsce obecna jest „moda na wikingów”. Wystawa ma zaś na celu polemikę z tezą o dużym oddziałowaniu Skandynawów na ziemie polskie. Mówiąc o wikingach, ma raczej na myśli mieszkańców Skandynawii (Szwecji, Norwegii i Danii), skąd ci słynni wojownicy się wywodzili.

Wystawa prezentuje blisko 120 zabytków interpretowanych jako skandynawskie, pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza (IX-XII w) i odkrytych na terenach współczesnej Polski. Przeważa uzbrojenie, ale można także zobaczyć przedmioty codziennego użytku oraz biżuterię. Co ciekawe wśród eksponatów znajdują się i takie, które nie były dotąd prezentowane szerszej publice. Prawdziwa gratka dla wszystkich interesujących się zagadnieniem obecności Skandynawów na ziemiach polskich.

Celem wystawy, jak podkreślają organizatorzy jest pokazanie skali obecności Skandynawów na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza. Ich zdaniem obecność przybyszów ze Skandynawi nie wyróżniała się zarówno pod względem charakteru, jak i liczby od innych cudzoziemców. Takie spostrzeżenie polemizuje z tezą o dużej skali i zasięgu oddziaływań Skandynawów na terenach naszego kraju.

Wystawę można oglądać do 16 lipca 2017. Artefakty pochodzą z kolekcji kilkunastu muzeów i instytucji naukowo-badawczych w kraju. Została zorganizowana we współpracy ze szczecińskim oddziałem Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk – Ośrodkiem Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich.

Tekst na podstawie informacji ze strony internetowej Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz serwisu Nauka w Polsce PAP

Zdjęcie tytułowe: elementy uzbrojenia wikingów. Fot. Helgi Halldórsson. Creative Commons

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com