W przępięknych okolicznościach przyrody Doliny Biebrzy miałam ogromną przyjemność opowiadać o Północnej Portugalii i Hiszpanii z dala od utartych szlaków. Urzekła mnie ogromna życzliwość, otwartość i zainteresowanie publiczności, którą stanowili słychacze Goniądzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Atmosfera spotkania, które odbyło się 5 października w Goniądzu, była cudowna, wszystkie krzesła zajęte, a sala wypełniona po brzegi.

W sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego zachwycaliśmy się przyrodą i dziedzictwem kulturowym, równie zielonej i prowincjonalnej północnej Portugali i Galicji.

W takcie fotograficznej podróży dowiedzieliśmy się gdzie narodziła się Portugalia, jak Portugalczycy świętują swoje dożynki. Zaskoczyło nas jak bardzo portugalskie stroje ludowe przypominają nasze rodzime. Zobaczyliśmy średniowieczne miasta i klasztory oraz zabytki archeologiczne sprzed tysięcy lat, przepiękne dzikie plaże i magiczne zachody słońca. Dowiedzieliśmy się jakie przekąski kryją hiszpańskie tapas i portugalskie petiscos. Zobaczyliśmy miejsca, których na próżno szukać w popularnych przewodnikach i przekonaliśmy się, że najlepiej podróżować na własną rękę.

Podlasie to nasz ulubiony region Polski, gdzie moglibyśmy wracać bez przerwy. Zachęty i zaproszenia do odwiedzenia Doliny Biebrzy, jakie padły od uczestników spotkania, sprawiły, że chyba zmienimy plany na przyszłoroczną majówkę i zawitamy na Podlasie. Kochamy tutejszą regionalną kuchnię dlatego na obiad była oczywiście niezrównana babka ziemniaczana i sękacz, po które specjalnie pojechaliśmy do Białegostoku do naszej ulubionej restauracji Babka.

Było mi niezwykle miło gościć ponownie na Podlasiu. Bardzo dziękuję uczestnikom i organizatorom (Instytut Działalności Publicznej, Goniądzki Uniwersytet Trzeciego Wieku) za zaproszenie. To był ogromny zaszczyt móc opowiadać o mojej miłości do północnej Portugalii w regionie Polski, który już wiele lat temu skradł moje serce.

 

 


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.