Wczoraj znów ruszyłam w Mazowsze, podążając śladami kolejnej neolitycznej kultury, a mianowicie amfor kulistych. Nazwa pochodzi od specyficznej formy naczyń, które charakteryzowały się kolistym brzuścem. Tym razem trafiłam nad rzekę Wkrę, gdzie przejechałam 42 km, odwiedzając niewielkie miejscowości Zaborze, Lelewo, Andzin, w których kilka tysięcy lat temu grupa ludności kultury amfor kulistych postanowiła pochować swoich zmarłych. Dziś aby pośród malowniczych pól dostrzec ślady pradziejowych kultur, musimy uruchomić wyobraźnię. Zapraszam zatem na kolejny #filmzdrogi, pokazujący moje wiosenne #archeopodróże przez #mazowszewneolicie.


Śladami kultury amfor kulistych po Mazowszu (Dolina Wkry)

🎬🇵🇱🕵️‍♀️🚴‍♀️🚉 Wczoraj znów ruszyłam w Mazowsze, podążając śladami kolejnej neolitycznej kultury, a mianowicie amfor kulistych. Nazwa pochodzi od specyficznej formy naczyń, które charakteryzowały się kolistym brzuścem. Tym razem trafiłam nad rzekę Wkrę, gdzie przejechałam 42 km, odwiedzając niewielkie miejscowości Zaborze, Lelewo, Andzin, w których kilka tysięcy lat temu grupa ludności kultury amfor kulistych postanowiła pochować swoich zmarłych. Dziś aby pośród malowniczych pól dostrzec ślady pradziejowych kultur, musimy uruchomić wyobraźnię 🎆.Zapraszam zatem na kolejny #filmzdrogi, pokazujący moje #wiosennearcheopodróże przez #mazowszewneolicie. Po ostatniej przygodzie z pieszą 👣 wędrówką do Rybna, podczas której przeszłam 22 km, nad Wkrę zabrałam ze sobą rower 🚴‍♀️. Dlatego dziś leczę zakwasy rowerowe 😜. Nie wiem, jak to możliwe, ale z bólu mięśni i stawów, dostałam w nocy gorączki! 😅 Ale co to była za jazda! Mazowiecka wiosna będzie mi się teraz kojarzyć z siarczystym zapachem obornika 😂, unoszącym się nad pofalowanymi polami uprawnymi w dolinie Wkry i mozolnym pedałowaniem po piaszczystych drogach.Amfory kuliste to na pewno jedno z ciekawszych zjawisk kulturowych doby neolitu. Ta koczownicza i parająca się głównie hodowlą zwierząt ludność, która dotarła w dorzecze Wisły w II połowie 3 tysiąclecia p.n.e., pozostawiła po sobie w krajobrazie Mazowsza przede wszystkim stanowiska grobowe w postaci tzw. grobów skrzynkowych. Zbudowane z bloków kamiennych i głazów konstrukcje, wykładano na dnie kamiennym brukiem, zaś całość przykrywano kamienną płytą. W naturalny sposób przypominały więc skrzynie. Ludność kultury amfor kulistych lubowała się w bursztynie. Zabytki bursztynowe to najbardziej charakterystyczne elementy wyposażenia grobów skrzynkowych. Innym typowym wyposażeniem pochówków są niewątpliwie siekiery z krzemienia pasiastego, który już w neolicie wydobywano na dużą skalę w kopalniach zlokalizowanych w Krzemionkach Opatowskich. Z kulturą amfor kulistych wiążą się też pochówki zbiorowe, w których kości zmarłych ułożone są bez porządku anatomicznego. Niekompletność szkieletów może świadczyć o stosowaniu pochówków wtórnych, będących częścią wyszukanych rytuałów pogrzebowych, w których praktykowano rozczłonkowanie ciał. Ludność kultury amfor kulistych składała do grobów nie tylko ludzi. Pochówki zwierząt, przede wszystkim bydła, nie należą bowiem do rzadkości. Na szczątki zwierząt natrafiamy również w grobach ludzkich. Groby zwierzęce również posiadały wyposażenie grobowe 🐮⚱️.Dojazd z WarszawyWraz z rowerem wsiadłam do pociągu Koleje Mazowieckie – KM kursującym na trasie Warszawa Lotnisko Chopina – Modlin. Z Modlina trasę kontynuowałam na rowerze. Zrobiłam pętlę Modlin – Zaborze – Lelewo – Andzin – Modlin.Mazowsze serce Polski Państwowe Muzeum Archeologiczne Narodowy Instytut Dziedzictwa

Opublikowany przez Archeopasja – archeologia i podróże Środa, 20 marca 2019

Po ostatniej przygodzie z pieszą 👣 wędrówką do Rybna, podczas której przeszłam 22 km, nad Wkrę zabrałam ze sobą rower 🚴‍♀️. Dlatego dziś leczę zakwasy rowerowe 😜. Nie wiem, jak to możliwe, ale z bólu mięśni i stawów, dostałam w nocy gorączki! 😅 Ale co to była za jazda! Mazowiecka wiosna będzie mi się teraz kojarzyć z siarczystym zapachem obornika 😂, unoszącym się nad pofalowanymi polami uprawnymi w dolinie Wkry i mozolnym pedałowaniem po piaszczystych drogach.

Zaborze

Amfory kuliste to na pewno jedno z ciekawszych zjawisk kulturowych doby neolitu. Ta koczownicza i parająca się głównie hodowlą zwierząt ludność, która dotarła w dorzecze Wisły w II połowie 3 tysiąclecia p.n.e., pozostawiła po sobie w krajobrazie Mazowsza przede wszystkim stanowiska grobowe w postaci tzw. grobów skrzynkowych. Zbudowane z bloków kamiennych i głazów konstrukcje, wykładano na dnie kamiennym brukiem, zaś całość przykrywano kamienną płytą. W naturalny sposób przypominały więc skrzynie. Ludność kultury amfor kulistych lubowała się w bursztynie. Zabytki bursztynowe to najbardziej charakterystyczne elementy wyposażenia grobów skrzynkowych. Innym typowym wyposażeniem pochówków są niewątpliwie siekiery z krzemienia pasiastego, który już w neolicie wydobywano na dużą skalę w kopalniach zlokalizowanych w Krzemionkach Opatowskich.

Zaborze

Z kulturą amfor kulistych wiążą się też pochówki zbiorowe, w których kości zmarłych ułożone są bez porządku anatomicznego. Niekompletność szkieletów może świadczyć o stosowaniu pochówków wtórnych, będących częścią wyszukanych rytuałów pogrzebowych, w których praktykowano rozczłonkowanie ciał. Ludność kultury amfor kulistych składała do grobów nie tylko ludzi. Pochówki zwierząt, przede wszystkim bydła, nie należą bowiem do rzadkości. Na szczątki zwierząt natrafiamy również w grobach ludzkich. Groby zwierzęce również posiadały wyposażenie grobowe .

Lelewo

Dojazd z Warszawy:

Wraz z rowerem wsiadłam do pociągu Koleje Mazowieckie – KM kursującym na trasie Warszawa Lotnisko Chopina – Modlin. Z Modlina trasę kontynuowałam na rowerze. Zrobiłam pętlę Modlin – Zaborze – Lelewo – Andzin – Modlin.

Andzin

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Email *

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.