Viana do Castelo to miasto, którego historyczna aura towarzyszy na każdym kroku, nie tylko przy Praça da República z jej przepiękną XVI-wieczną fontanną, czy pośród pochodzących z przełomu XVII/XVIII w. fortyfikacji, chroniących port. Fascynująca przeszłość skrywa się również na przedmieściach miasta.

Viana do Castelo to również zapierająca dech panorama z górującego nad miastem wzgórza, tuż pod szczytem którego wznosi się pochodzące z początku XX w. Santuário de Santa Luzia.

Szczyt wgórza to wisienka na torcie, jaki serwuje Viana do Castelo. Tu bowiem znajdują się ruiny ufortyfikowanej osady kultury castro, zwanej citânia de Santa Luzia. Jej początki sięgają IV w. p.n.e, zaś czas największego rozkwitu to przełom er.

Citânia de Santa Luzia określana jet mianem cidade velha, czyli stare miasto. Ten przydomek towarzyszy jej już od XVII wieku. Jednak dopiero w latach 70-tych XIX stulecia przeprowadzono pierwsze badania archeologiczne. Citânia de Santa Luzia jest jednym najważniejszych stanowisk kultury castro w regionie Alto Minho.

Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła:


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.