Szereg starożytnych przedstawień naskalnych sprzed tysięcy lat – w tym wyjątkowe dla tego obszaru wizerunki kobiet – odkryli polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Michała Kobusiewicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Oddział w Poznaniu. Znalezisk dokonali w oazie Dachla na Pustyni Zachodniej w Egipcie.
Podczas ostatniego sezonu, – w grudniu 2009 roku, – badacze skoncentrowali się na terenie leżącym na północ od dotychczas badanego obszaru, zwanego Painted Wadi. Odnalezione ryty znajdują się w wadi (czyt. ładi), czyli niewielkim wyschniętym korycie rzeki tworzącej dolinę o stromych ścianach ze skał piaskowcowych. „To miękki kamień, dlatego dawni mieszkańcy oazy mogli w nim bez problemu wykonywać dowolne wzory krzemiennym narzędziem” – wyjaśnia prof. Kobusiewicz. Wszystkie nowoodkryte sceny i ryty dokładnie sfotografowano oraz udokumentowano…-> więcej w serwisie Nauka w Polsce
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com