Witajcie na Archeopasja.pl. Ten blog jest moim prywatnym wehikułem czasu, którym dzielę się z Wami już od kilku lat. Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o podróżowaniu w czasie?

Archeologia i podróże odkrywają przed nami nieznane – to idea przewodnia bloga. Zapnijcie więc pasy i przygotujcie się na archeologiczną podróż dookoła świata. Ten blog jest bowiem nie tylko o podróżach między punktami na mapie, ale również o podróżach w czasie. Zabytki nie są nudne, a przeszłość potrafi w oka mgnieniu zmienić się w fascynujący film przygodowy. Aby to dostrzec, wystarczy jedynie uruchomić wyobraźnię.

Archeopasja.pl to jedyny blog archeologiczno-podróżniczy w Polsce. Do tej pory opublikowałam ☑ 500 tekstów, w tym  artykuły tematyczne poświęcone rozmaitym zagadnieniom związanym z archeologią, etnologią, antropologią i historią oraz  przewodniki, które mam nadzieję będą inspiracją do planowania waszych archeopodróży. Znajdziecie tu również  liczne galerie zdjęć i filmy.

Mam nadzieję, że podobnie jak ja, wy również staniecie się pasjonatami przeszłości, która staje się naprawdę ciekawa, kiedy uświadomimy sobie, że jest zbiorem historii różnych ludzi, którzy zostawili po sobie ślad na linii czasu oraz w otaczającym krajobrazie. 

Na początku blog skupiał się na publikowaniu komunikatów prasowych oraz recenzji artykułów z prasy branżowej na tematy związane z archeologią i szeroko rozumianą antropologią. Miał w pewien sposób charakter podcastu. Odeszłam od tej formy świadomie, ponieważ chcę dzielić się z Wami zarówno wiedzą, jak i własnymi doświadczeniami z miejsc, które widziałam na własne oczy. Archeo newsy będą pojawiać się nadal, ale zdecydowanie rzadziej. 

Dziękuję, że jesteście ze mną

Edycja – dziękuję, że jest Was już 3000! <3Dziś rano kiedy odpaliłam komputer okazało się, że Archeopasja – archeologia i podróże ma już 2000 fanów na facebooku! Postanowiłam podziękować Wam osobiście za to, że jesteście ze mną, śledzicie moje posty, zaglądacie na stronę, wspieracie mnie i rozwiewacie wątpliwości, co do sensu prowadzenia niszowego bloga. W ramach podziękowania zrobiłam dla Was krótkie video, ale uwaga to mój debiut więc liczę na wyrozumiałość 😉 Bardzo, ale to bardzo Wam dziękuję, że chcecie odbywać ze mną podróże w przeszłość.Zapraszam na bloga http://archeopasja.pl/Ten archeologiczno-podróżniczy blog istnieje dzięki Wam i dla Was. Wasza obecność sprawia, że ciężka praca w moim staraniu się o przekazywania jak najbardziej rzetelnej wiedzy w przystępny sposób, która wymaga najpierw gromadzenia i analizowania materiału a potem pisania w popularyzatorski sposób, staje się prawdziwą frajdą. OGROMNE DZIĘKI MOI DRODZY! <3 :*

Opublikowany przez Archeopasja – archeologia i podróże Piątek, 27 października 2017

W pierwszą podróż wyruszyłam w 2000 roku na Bliski Wschód (Syria, Liban, Turcja). W 2009 wróciłam do Syrii na wykopaliska archeologiczne w Tell Qaramel o czym możecie przeczytać w National Geographic Polska. Na Bliskim Wschodzie spędziłam łącznie 4 miesiące. W Indiach szukałam rytów naskalnych nad Indusem i przejechałam autostopem Ladakh i Kaszmir. Od rozpoczęcia przygody z podróżowaniem minęło 18 bogatych w doświadczenia lat. Udało mi się postawić stopy na 4 kontynentach, odwiedzić ponad 30 krajów i spełnić wiele osobistych marzeń, zarówno tych podróżniczych, jak i archeologicznych. W niektórych miejscach byłam zbyt krótko i nadal czuję ogromny niedosyt, w innych zostałam na dłużej. W USA spędziłam 6 lat, podróżując, pracując i prowadząc badania do pracy magisterskiej poświęconej sztuce naskalnej. Przez blisko rok poznawałam Amerykę Południową, zataczając ogromne koło po tym kontynencie, podróżując przez Peru, Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj, Argentynę, Chile i Boliwię. Brazylia tak mnie onieśmieliła i zarazem zafascynowała swoją różnorodnością, że zamieszkałam w niej na 8 miesięcy, chłonąc ją wszystkimi zmysłami. Teraz podróżuję więcej po Europie, eksplorując kontynent, który do tej pory znałam najmniej.

Moje ulubione miejsca na ziemi, gdzie mogłabym wracać bez przerwy, a nawet zostać na stałe to północna Portugalia i Podlasie. Moją wielką miłością jest także Brazylia. 

 

Julita Rękawek

Absolwentka archeologii IAUW. Pasjonatka sztuki naskalnej oraz podróżowania, zarówno palcem po mapie, jak i w rzeczywistości.

15310227_1267315996663744_1711186225_nFotografuję:

do 2009 – MINOLTA Maxxum htsi plus (obiektywy: Promaster 28-80 mm, Promaster 50 mm, Minolta 70-210 mm) oraz CANON EOS 3000 (obiektyw 28-80 mm)

2010-2013 – NIKON D3000 (obiektyw: Nikkor 18-55 mm)

2014-2018 – NIKON D3200 (obiektyw: Nikkor 18-55 mm, Nikkor 18-105 mm)

Od 2018 – NIKON 3400 (obiektyw Nikkor 18- 105 mm)