Grupa badaczy z Uniwersytetu Oregonu i Smithsonian Institution poinformowała na łamach marcowego wydania magazynu Science o odkryciu śladów zróżnicowanego sposobu życia, opartego na gospodarce morskiej na trzech stanowiskach archeologicznych, ulokowanych w archipelagu Channel Islands u wybrzeży Kalifornii. Stanowiska datowane są na 12 200 – 11 400 lat temu. Narzędzia kamienne pochodzące z okresu późnego Plejstocenu, powiązane były z pozostałościami skorupiaków, fok, kormoranów, gęsi i ryb – wyjaśniają badacze.

Naukowcy znaleźli tysiące artefaktów wykonanych z rogowca, skały przypominającej krzemień. Niektóre z grotów były tak delikatne, że najprawdopodobniej mogły służyć jedynie do polowań na wodzie – wyjaśnia profesor antropologii Jon Erlandson, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej i Kulturowej przy Uniwersytecie Oregonu, prowadzący badania na wyspach od ponad 30 lat.

Badacze uważają także, że mamy tu do czynienia z jednymi z najwcześniejszych przykładów żeglugi i gospodarki morskiej w Amerykach. Zdaniem profesora Erlandsona wszystko to wskazuje na dywersyfikację sposobów pozyskiwania żywności i adaptacji do środowiska w okresie paleoindiańskim. Sześć lat temu badacz postulował, że ludność mogła dotrzec do Ameryki Północnej, żeglując wzdłuż zasobnych w brunatnice wybrzeży Japonii, Kamczatki, Beringii ku Kalifornii. „Lasy brunatnic”, jak określa je Erlandson, obfitują bowiem w rozmaite gatunki ssaków morskich, ptaków, ryb i skorupiaków.

Narzędzia kamienne odkryte przez badaczy charakteryzują się misternym wykonaniem i różnią się zasadniczo od grotów Clovis i Folsom, będących ikoną dla okresu paleoindiańskiego w Ameryce Północnej. Według badaczy ich znaleziska wskazują na jedne z najwcześniejszych udokumentowanych śladów eksploatacji ssaków i ptaków morskich w Ameryce Północnej. To co jest jednak najważniejsze to fakt, że do tych polowań posługiwano się wyrafinowaną technologią.

Artefakty odkryto na dwóch wyspach archipelagu, Santa Rosa i San Miguel, które w późnym Plejstocenie stanowiły jedną wyspę u wybrzeża Kalifornii. Poziom wody był wtedy niższy o około 50-60 metrów niż obecnie. Kiedy poziom wódy podniósł się, zalana została linia brzegowa i przybrzeżne niziny.

Artkuł na podstawie kominikatu prasowego Uniwersytetu Oregonu

Zdjęcia zabytków są dostępne na stronie Smithsonian Insider

New archaeological evidence reveals California’s Channel Islands as North America’s earliest seafaring economy

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com