Tanana River, Alaska. Fot. Chris 73. <a href="http://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en">Creative Commons</a>

Archeolodzy z University of Alaska w Fairbanks odkryli skremowane szczątki ludzkie, należące najprawdopodobniej do jednego z najwcześniejszych mieszkańców Ameryki Północnej. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach lutowego wydania renomowanego czasopisma Science.

Stanowisko Upward Sun River, na którym dokonano tego ważnego odkrycia, ulokowane jest w pobliżu rzeki Tanana w centralnej części Alaski. Szczątki ludzkie, należące do dziecka w wieku lat trzech, umieszczono w jamie w obrębie obozowiska. Datowanie radiowęglowe wskazuje, że kremacji dokonano około 11 500 lat temu – wyjaśniają archeolodzy. Takie datowanie wskazuje, że mamy do czynienia z najstarszymi szczątkami ludzkimi na północnych rubieżach Ameryki Północnej – dodają badacze.

Tanana River, Alaska. Fot. Chris 73. Creative Commons
Tanana River, Alaska. Fot. Chris 73. Creative Commons

Warto dodać, że jest to drugie, jak do tej pory najmłodsze dziecko z epoki lodowcowej na terenie Ameryki Północnej. Badacze informują również o zawartości samej jamy, w której odkryto szczątki dziecka. 20 procent szkieletu przetrwało kremację. Obok szczątków ludzkich znaleziono też pozostałości małych ssaków, ptaków, ryb oraz roślin.  Skremowane szczątki ludzkie ulokowane były w górnej części jamy, co według archeologów wskazuje, że w pierwotnym zamyśle nie miała pełnić funkcji grobu. Dane sugerują także, że po dokonaniu tej kremacji, stanowisko zostało opuszczone.

Informacja na podstawie komunikatu prasowego University of Alaska Fairbanks

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com