Klasztor Tango w pobliżu Thimphu. Fot. Jean-Marie Hullot. <a href="http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en">Creative Commons</a>

Brytyjscy eksperci sztuki otrzymali unikatowy dostęp do ukrytych skarbów himalajskiego królestwa Bhutanu, włączając w to XVI i XIX wieczne malowidła ścienne z około 2000 świątyń i klasztorów. Specjaliści są pod wrażeniem jakości oraz wyszukanych technik użytych do stworzenia tych wspaniałych malowideł, które pozostawały do tej pory w większości nieznane w zachodnim świecie.

Królestwo Bhutanu, wraz ze swym dziedzictwem buddyzmu tybetańskiego, należy do najbardziej odizolowanych państw świata. Dostęp do tych wspaniałych malowideł został zagwarantowany w ramach projektu trzyletniej współpracy pomiędzy The Courtauld Institute of Art i Ministerstwem Kultury Bhutanu. Ostatnia faza prac terenowych i analiz właśnie się zakończyła.

Klasztor Tango w pobliżu Thimphu. Fot. Jean-Marie Hullot. Creative Commons
Klasztor Tango w pobliżu Thimphu. Fot. Jean-Marie Hullot. Creative Commons

Mimo, że malowidła te postrzegane są jako święte i zarezerwowane wyłącznie do praktyk religijnych, władze Bhutanu z dużą niecierpliwością spoglądają ku ekspertyzie brytyjskich specjalistów. Chcą mieć bowiem pewność co do ich możliwej przyszłej konserwacji. Wiele bowiem budynków, gdzie malowidła przetrwały, zostało uszkodzonych na przestrzeni wieków przez pożary i powodzie. W tym trudnym środowisku naturalnym, stopniowe niszczenie odciska swe piętno na wrażliwych materiałach, które składają się na całość malowideł. Celem badań jest przede wszystkim przeprowadzenie takiej analizy, która umożliwi odpowiednią konserwację tej sztuki w przyszłości. Odpowiednia konserwacja jest niezwykle istotna, zwłaszcza biorąc pod uwagę alarmująca liczbę malowideł z Indii i Tybetu, nieodwracalnie zniszczonych przez źle wybrany sposób czyszczenia. Badacze poinformowali, że szczegółowy raport i analiza ze wskazówkami dotyczącymi przyszłej konserwacji, ukaże się w przyszłym roku.

Informacja na podstawie komunikatu prasowego The Guardian

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com