Ostrza Clovis z Rummells Maske w Iowa. Fot. Bill Whittaker. <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en">Creative Commons</a>

Badacze z Teksasu odkryli tysiące zabytków, datowanych o 2500 lat wcześniej niż najlepiej do tej pory poznane paleoindiańskie artefakty, związane z kompleksem Clovis. Na stanowisku Debra L. Friedkin, tuż poniżej warstwy zawierającej pozostałości kompleksu Clovis, odkryto zabytki kamienne datowane w przedziale czasowym 13 200 – 15 500 lat temu, wykonane za pomocą technologii bifacjalnej i wiórowej. Badacze uważają, że mamy tu do czynienia z horyzontem wyprzedzającym bezpośrednio społeczności Clovis. Uważają również, że technologia w jakiej wykonano liczne zabytki kamienne, została później przejęta i udoskonalona przez  ludność Clovis. Informacje na temat tego wczesnego horyzontu, określanego przez badaczy mianem „Buttermilk Creek Complex”, ukazały się w marcowym (2011) wydaniu magazynu Science.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się dane wskazujące na wcześniejszych niż Clovis mieszkańców kontynentu północnoamerykańskiego. Ze względu jednak na dość nieliczne artefakty kwestia ta pozostawała nadal dyskusyjna. W przypadku jednak znaleziska z Teksasu mamy do czynienia z 15 528 zabytkami, włączając w to ostrza, skrobacze i tzw. choppery.

Ostrza Clovis z Rummells Maske w Iowa. Fot. Bill Whittaker. Creative Commons
Ostrza Clovis z Rummells Maske w Iowa. Fot. Bill Whittaker. Creative Commons

Warstwę, której miąższość wynosiła 20 cm wydatowano za pomocą metody luminescencyjnej. Daty jakie uzyskano zamykają się w przedziale czasowym 13 200 – 15 500 lat temu. Na stanowisku Debra L. Friedkin w Teksasie mamy więc do czynienia z bardzo wczesną ludzką okupacją, wyprzedzającą Clovis o 2 500 lat – wyjaśnia dr Michael Waters z teksańskiego A&M University. Stanowisko to będąc najstarszym wiarygodnym archeologicznie na terenie Ameryki Północnej, staje się także niezwykle ważne w debacie na temat wczesnej „kolonizacji” Ameryk i początków kultury Clovis – przekonuje Walters. Ciekawe jest również to, że zabytki z Debra L. Friedkin, wykonane w większości z rogowca są stosunkowo małe, w przeciwieństwie do tych znanych z późniejszych kultur jak Clovis czy Folsom. Mimo różnicy w wielkości technologia wykonania jest jednak podobna.

W ostatnich latach model zasiedlenia Ameryk przez społeczności Clovis tzw „Clovis First”, stał się dość problematycznym zagadnieniem, zwłaszcza w świetle najnowszych odkryć. W północno wschodniej Azji nie znaleziono bowiem zabytków wykonanych w technologii charakterystycznej dla Clovis. Z kolei stanowiska z obszaru Alaski posiadają artefakty młodsze od typowych Clovis i do pewnego stopnia różnią się od nich. Kilka stanowisk z Ameryki Południowej nie posiada zabytków wykonanych w technologii Clovis, mimo że pochodzi z tego samego okresu. Zdaniem badaczy z Teksasu, stanowisko Debra L. Friedkin może wskazywać, że technika wykonywania narzędzi Clovis rozwinęła się z technologii charakterystycznej dla kompleksu Buttermilk Creek. Wskazywałoby to również, że miejscem powstanie kultury Clovis była Ameryka Północna – dodają badacze.

Artykuł na podstawie komunikatu prasowego Science

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com