Kopiec Wężowy, Ohio

Już od blisko 165 lat badacze próbują poznać sekrety Kopca Węża z Ohio. Na przestrzeni czasu jego powstanie przypisywano różnym kulturom zamieszkującym ten region Ameryki Północnej, a mianowicie Adena, Hopewell oraz Fort Ancient. Kopiec Węża ma blisko 400 metrów długości i znajduje się na wyniesieniu nad doliną cieku wodnego Ohio Brush Creek. Jak na razie czas jego powstania datuje się na 1000 do 3000 lat temu.

Pierwsze badania na terenie stanowiska, przeprowadziła w formie rekonesansu archeologicznego Smithsonian Institution w 1846 roku. W latach 1887 – 1889 badania wykopaliskowe prowadził tu Frederic Putnam z Uniwersytetu Harwarda. Putnam zanotował informację o glinie zmieszanej z popiołem, która mogła służyć do stworzenia zarysu kopca przed jego konstrukcją. Zlokalizowanie tej pierwotnej „fundamentowej” warstwy może znacznie pomóc w ustaleniu czasu powstania nasypu.

Kopiec Wężowy, Ohio
Kopiec Wężowy, Ohio

Już za kilka dni, a dokładnie 8 kwietnia bieżącego roku, grupa archeologów rozpocznie badania na terenie stanowiska. Nie będą to jednak typowe badania archeologiczne. Badacze chcą bowiem jedynie pobrać próbki z owej pierwotnej warstwy u podstawy kopca. Liczą, że otrzymają w końcu daty, które wskażą właściwy czas powstania tego niezwykłego nasypu ziemnego – informuje William F. Romain, stojący na czele ekipy archeologów. Dodaje także, że próby datowania radiowęglowego podjęto już w trakcie wykopalisk z 1991 roku. Analizie poddano wtedy trzy próbki węgla drzewnego i otrzymano wynik w przedziale 970 BC – AD 1070. Romain wskazuje jednak, że owe próbki nie pochodziły z pierwotnej warstwy kopca. Archeolodzy wierzą, że jeśli uda im się dotrzeć do warstwy „fundamentowej”, pobrać próbki do datowania radiowęglowego i je wydatować, to pozwoli im to ustalić, która z trzech kultur zamieszkujących Ohio jest odpowiedzialna za konstrukcję Kopca Wężowego. Zdaniem Williama F Romaina umożliwi to też pośrednio, pewną próbę interpretacji znaczenia i symboliki tego niezwykłego nasypu.

Informacja na podstawie komunikatu prasowego w Community Press Cincinnati

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com