Archeolodzy i wolontariusze wraz z Centrum Archeologicznym Crow Canyon z ogromną nadzieją spoglądają ku najnowszym, obiecującym badaniom wykopaliskowym na stanowisku Dillard w stanie Kolorado. Wierzą bowiem, że stanowisko to może stanowić klucz do poznania początków kultury Pueblo na Południowym Zachodzie Ameryki Pólnocnej. Stanowisko Dillard położone jest w centralnej części regionu Mesa Verde. Jest ono określane mianem centrum ceremonialnego z VII w. n.e. Dzięki przeprowadzonym do tej pory badaniom powierzchniowym i sondażowym, archeologom udało się ustalić istnienie dużej kivy, czyli pomieszczenia ceremonialnego. Średnica obiektu wynosi 10 metrów i jest zagłębiona w ziemi na 1 metr. Na stanowisku odkryto także kilka mniejszych struktur, interpretowanych jako ziemianki. Odkryta kiva może być zdaniem archeologów jednym z najstarszych obiektów publicznych w regionie Mesa Verde.

Cliff Palace. Park Narodowy Mesa Verde w Kolorado
Cliff Palace. Park Narodowy Mesa Verde w Kolorado

Stanowisko rozpoznano po raz pierwszy w 1991 roku w trakcie rekonesansu archeologicznego, przeprowadzonego przez Woods Canyon Archaeological Consultants. Miało to miejsce tuż przed planowaną budową osiedla w tej okolicy. Zlokalizowano wtedy także ponad 120 ziemianek, okrążających Dillard. Stanowisko i jego okolica stały się wówczas jednym z największych skupisk pozostałości archeologicznych  z okresu kultury Pueblo.

Zdaniem archeologów nowe badania rzucą światło na bardzo słabo poznany okres w historii kultury Pueblo, a mianowicie na fazę Wyplataczy Koszyków III (Basketmaker III), datowaną na lata AD 500 – 750. Nastąpił wówczas ogromny wzrost populacji w regionie Mesa Verde, który najprawdopodobniej zapoczątkowal duże zmiany technologiczne i społeczne. To właśnie w tym okresie mieszkańcy Mesa Verde zaczęli budować kivy o tak dużych rozmiarach, służące zapewne jako miejsca zgromadzeń i pomieszczenia ceremonialne.

Prace wykopaliskowe przewidziane są na okres trzech lat. Oprócz badań na samym stanowisku Dillard, gdzie zlokalizowana jest wzmiankowana wyżej dużych rozmiarów kiva, archeolodzy chcą podjąć eksplorację mniejszych ziemianek w najbliższej okolicy.

Tekst na podstawie: Popular ArchaeologyCentrum Archeologiczne Crow Canyon

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com