Cahokia

Muzeum Historyczne Hrabstwa Madison w Edwardsville w stanie Illinois, było niedawno organizatorem niezwykle ciekawej wystawy, poświęconej kulturze Missisipii. Ekspozycja prezentowała artefakty, odkryte na terenie hrabstwa Madison co najmniej na przestrzeni ostatniego 100-lecia. Powstanie wystawy zawdzięczamy głównie archeolog Joyce Williams, która przez 20 lat zajmowała się eksploracją stanowisk archeologicznych, głównie z okresu Missisipi. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej Towarzystwa Historycznego Hrabstwa Madison. Ostatnie odkrycia w pobliżu East St. Luis w Illinois, dokonane w trakcie ratowniczych badań archeologicznych wyprzedzających budowę mostu na rzece Missisipii, odsłoniły pozostałości sporego osiedla. Wskazują one również na powiązania zamieszkującej ten teren ludności ze znajdującym się w pobliżu słynnym stanowiskiem tradycji Missisipii, zwanym Cahokia. Wszystko to sprawiło, że wystawa była jeszcze ciekawsza.

Ogromna część kolekcji prezentowanej na wystawie pochodziła ze zbiorów prywatnych Johna Suttera z Edwardsville, zakupionych przez hrabstwo Madison jeszcze w latach 20- tych XX wieku. Jego kolekcja to nie tylko prehistoryczne indiańskie artefakty, ale również naturalne materiały jak muszle, ptaki, czy różnego rodzaju skamieniałości. Zgromadzone przez niego przedmioty należące do tradycji Mississipii, pochodziły najprawdopodobniej z farmy rodziny Ramey. Byli oni wówczas właścicielami Kopca Mnichów oraz przyległych terenów, które obecnie znajdują się w obrębie Cahokia Mounds State Historic Site.

Cahokia

Wystawa prezentowała między innymi wyroby z muszli, narzędzia kościane oraz kamienie do gry wraz z plakatami, które wskazują sposób w jaki prawdopodobnie używano tych przedmiotów. Można było również zobaczyć wspaniałe przykłady ceramiki, niektóre dekorowane głowami zwierząt tuż przy krawędzi wylewu oraz elementami przypominającymi ludzkie dłonie, stopy i głowy. Jednym z najbardziej unikatowych zabytków jest tabliczka z piaskowca, grawerowana z dwóch stron. Po jednej stronie ukazane są dwie odcięte ludzkie głowy, zaś po drugiej dwie stylizowane głowy dzięciołów. Inne ciekawe zabytki to między innymi wykonana z wapienia zwierzęca głowa i fajka z piaskowca w kształcie siedzącej żaby oraz naczynia ceramiczne kształcie ludzi i zwierząt. „Ulubioną częścią tej wystawy jest dla mnie to, jak te artefakty przekładają się na sposób życia ludzi z tego okresu” – mówi archeolożka Joyce Williams. „Import muszli, służących do dekoracji znad Zatoki Meksykańskiej, wskazuje na kontakty handlowe z odległymi społecznościami; sposoby zdobienia ceramiki wzorami czerpanymi z natury, może z kolei odnosić się do ich relacji z otaczającym krajobrazem” – dodaje Williams.

Wystawę w Muzeum Historycznym Hrabstwa Madison można było oglądać do końca marca 2011 roku. Muzeum mieści się przy 715 N. Main St. w Edwardsville w stanie Illinois.

Artykuł na podstawie komunikatu prasowego w The Telegraph

 


 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com