Wystarczy kilka kliknięć myszką, a na ekranie komputera pojawią się dawne szlaki i zapomniane osiedla powrócą na nowo do życia – pisze Redlands Magazine na temat nowego projektu rekonstrukcji osiedli Indian Hopi w 3D. Amerykański antropolog Wesley Bernardini podjął bowiem próbę stworzenia oprogramowania, pozwalającego użytkownikowi udać się w niezwykłą podróż po 32 odtworzonych właśnie w tej technice wioskach Hopi.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez współpracy ze strony Uniwersytetu Redlands oraz Hopi Cultural Preservation Office. Dr Bernardini pracował wspólnie z przedstawicielami społeczności Hopi aby zarejestrować wszystkie możliwe osiedla ich przodków. Korzystał zarówno z tradycyjnych danych archeologicznych, jak i z tradycji ustnej. W ramach Projektu Archeologicznego Hopi udało się stworzyć bazę, reprezentująca zbiór 150 dawnych osiedli z terenów północnej i centralnej Arizony z okresu AD 1150-1700. „Początkowo spotkałem się z nieufnością miejscowej ludności, wkrótce jednak po zapoznaniu się z celem projektu, pojawił się entuzjazm i zaangażowanie” – wspomina antropolog.

Rekonstrukcja wioski Shungopavi z Drugiej Mesy w technice 3D, ukazująca kilkusetletnią historię tego osiedla, miała swoją premierę w ubiegłym roku. Dr Bernardini pracuje obecnie nad podobną prezentacją dla osiedli z Pierwszej Mesy.

 

Osiedle Walpi w Arizonie w 1941r. Fot. Ansel Adams. Creative Commons (domena publiczna
Osiedle Walpi w Arizonie w 1941r. Fot. Ansel Adams. Creative Commons (domena publiczna)

 

LINK DO PROTOTYPU PREZENTACJI

Krótki rys historyczny

Indianie Hopi zamieszkują współcześnie 13 osiedli w trzech lokalizacjach, a mianowicie na terenie Pierwszej, Drugiej i Trzeciej Mesy. Stanowią one część regionu określanego mianem Black Mesa na Płaskowyżu Kolorado w północno-wschodniej Arizonie. Nazwa Hopi pochodzi od słów Hopituh Shi-nu-mu co można przetłumaczyć, jako Pokojowi Ludzie. W XIV wieku Hopi stali się jednym z trzech centrów kultury Pueblo. Pozostałe dwa to Zuñi/Acoma oraz Puebla wzdłuż Rio Grande.

Hopi to społeczność matrylinearna, zorganizowana w klany. Nie można tu mówić o plemieniu w ścisłym tego słowa znaczeniu. Mają znacznie rozbudowaną strukturę socjalną. Mimo podobieństw pod względem tradycji i języka, każda wioska ma własną organizację. Ponadto poszczególne osiedla podtrzymują pewne odrębne obyczaje i celebrują charakterystyczne tylko dla nich ceremonie.

Na terenie Pierwszej Mesy znajdują się trzy osiedla: Walpi, Sichomovi i Tewa. Walpi szczycące się 1000 letnią tradycją (od 900 AD) uważane jest za najstarsze. Po rebelii przeciwko Hiszpanom w 1608 roku powstały Sichomovi i Tewa. Pierwszą zasiedliła ludność z Walpi, drugą natomiast przybysze z Nowego Meksyku. Warto tu dodać, że Walpi reprezentuje jedną z najbardziej tradycyjnych wiosek .

Na Drugiej Mesie zlokalizowane są Shungopavi, Mishongovi i Sipaulovi. Zgodnie z tradycją Hopi Shungopavi było pierwszym osiedlem w tym miejscu. Jego tradycja może sięgać nawet 1000 lat. Zlokalizowane początkowo na zboczach Mesy w pobliżu źródeł wody, po rewolcie w XVII wieku przeniosły się na szczyt, który stanowił bardziej defensywną lokalizację.

 

Rozcieranie zbóż. Fot. Edward S. Curtis. Creative Commons (domena publiczna
Rozcieranie zbóż. Fot. Edward S. Curtis. Creative Commons (domena publiczna)

 

Na Trzeciej Mesie znajdują się: Kykotsmovi, Old Oraibi, Hotevilla i Bacavi. Początki Old Oraibi sięgają 1100 AD. W 1906 nastąpił rozpad osiedla na dwa nowe. Do takiej sytuacji doprowadził konflikt wewnętrzny i napięcie pomiędzy liderami klanów. W 1909 roku powstało najmłodsze z osiedli – Bacavi. Z mieszkańcami Trzeciej Mesy powiązana jest również wioska Moenkapi, znajdująca się obecnie około 72 km na zachód od Tuba City. Została założona w latach 70-tych XIX wieku przez wodza Tuuvi z Oraibi, jako letni teren uprawny. Pola nawadniano z pobliskich źródeł.

Mimo iż udało się Hopi uniknąć zdecydowanych wpływów Hiszpanów, którym przeciwstawili się w rebelii z 1608 roku, niszcząc między innymi lokalne misje, to nie ustrzegli się przed rządem Stanów Zjednoczonych. W 1882 roku ustanowiono Rezerwat Indian Hopi. Wraz z rozwojem kolei zaczęli tu napływać turyści, misjonarze, badacze i wielu innych. Od tego czasu Hopi toczą walkę o zachowanie własnej kultury. Należy zaznaczyć, że jest to jedna z najbardziej tradycyjnych społeczności na terenie USA. Większość ludności nadal żyje w tradycyjnych Pueblach. Niektóre osiedla, jak Walpi w dalszym ciągu nie posiadają elektryczności i bieżącej wody. Spora liczba Hopi mieszka i pracuje także poza rezerwatem. Ważne ceremonie gromadzą jednak rzesze zarówno lokalnych mieszkańców, jak i tych, którzy opuścili swe tradycyjne osiedla w celach zarobkowych.

Tekst na podstawie komunikatów prasowych w Indian CountryHopi Archaeology Project

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com