Statua Buddy Majtreji w Thikse, Ladakh
Statua Buddy Majtreji w Thikse, Ladakh

Niewątpliwie jednym z największych skarbów Ladakhu jest klasztor Alchi znajdujący się około 67 km od Leh, podążając w kierunku Kargilu. Ulokowano go na południowym brzegu rzeki Indus na wysokości 3250 m n.p.m. Alchi powstał w X wieku, choć według tradycji budowano go na przestrzeni wielu lat i ukończono około 1055 r. n.e. Zachowały się w nim najstarsze ścienne malowidła na terenie Ladakhu, które tak wspaniale uwiecznił na zdjęciach fotograf i podróżnik Jaroslav Poncar.

Legenda głosi, że władca tybetańskiego królestwa Guge niejaki Yeshe Od, wysłał w transhimalajski region 21 nauczycieli aby krzewili buddyzm wśród miejscowej ludności. Niewielu z nich jednak przetrwało trudy podróży i surowy klimat. Jednak jeden z nich, niejaki Rinchen Zangpo przetrwał na niegościnnej himalajskiej ziemi. Przypisuje mu się wybudowanie 108 gomp w regionie.  Nazwano go także Lohtsawa “Wielki Tłumacz”, bo przetłumaczył wiele świętych buddyjskich ksiąg na język tybetański i to jemu właśnie zawdzięczamy zinstytucjonalizowanie buddyzmu diamentowej drogi w regionie Transhimalajów.

Zapraszam do obejrzenia FILMÓW poświęconych klasztorowi Alchi oraz klasztorom założonym przez Rinchena Zangpo

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com