Małże. Fot. Ken Hammond. <a href="http://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.en">Creative Commons (domena publiczna)</a>

Ogrody, w których rdzenni mieszkańcy wyspy Russell u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej kultywowali małże, odkryli archeolodzy już blisko 6 lat temu. Jednak dopiero niedawno rozpoczęto prace terenowe z udziałem studentów z Uniwersytetu w Wiktorii, które mają pomóc w ustaleniu kiedy i dlaczego lokalna ludność tworzyła „małżowe ogrody”.

Ogrody przypominają małe pola uprawne, utworzone na plaży tam gdzie poziom pływu jest najniższy i otoczone skalnymi ścianami. Ściany miały stanowić barierę dla wodorostów oraz chronić rosnące małże i inne skorupiaki przed drapieżnikami. Osoby, które pielęgnowały „grządki z małżami” wzruszały piasek, obracając go tak aby zapewnić skorupiakom więcej tlenu.

Ogrody zlokalizowane są w części plaży, gdzie małże występują naturalnie zaś zabiegi stosowane przez zamieszkujących okolicę rdzennych Amerykanów miały spowodować wzrost ich produktywności. Niektórzy badacze sugerują, że celem tych działań było zwiększenie zaplecza żywnościowego społeczności. „Niektórzy członkowie lokalnej starszyzny, z którymi rozmawialiśmy określili ogrody małży jako rodzaj banków żywności” – informuje Nathan Cardinal, doradca w dziedzinie zarzadzania zasobami kulturowymi z ramienia Parku Narodowego Gulf Island. „Jeśli nie mogli zdobyć wystarczającej ilości jedzenia w okresie zimowym, przychodzili tu i zbierali skorupiaki” – dodaje.

 

Małże. Fot. Ken Hammond. Creative Commons (domena publiczna)
Małże. Fot. Ken Hammond. Creative Commons

 

Zdaniem archeologa Erica McLay ogrody na wyspie Russell mogą mieć co najmniej 1000 lat. Oprócz swej roli „banków żywności” mogły stanowić również element handlu pomiędzy rozmaitymi społecznościami zamieszkującymi region. Ponadto jak zauważył McKay ogrody świadczą o tym, że „ludzie nie reagowali biernie na środowisko a wręcz przeciwnie kreowali swój własny krajobraz”.

Archeolodzy wpadli na ślad ogrodów, w których kultywowano skorupiaki dość niedawno. Pierwszy tego typu ogród odkryto w 1995 w rejonie Archipelagu Broughton, gdzie naliczono ich do tej pory kilkaset. Od tego czasu tego typu znaleziska znane są już wzdłuż całej linii brzegowej od Alaski po Kolumbię Brytyjską.

Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła

Komunikat prasowy w Time Colonist

Na stronie Global News BC jest do obejrzenia film poświęcony pracom wykopaliskowym na wyspie Russell

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com