Co pomoże poznać Brazylię lepiej niż porządna lekcja historii. Lekcja przeprowadzona przez wykładowcę historii, w którego domu obecnie mieszkam. Szkoda tylko, że odbyła się po moim powrocie z Museu do Ipiranga… Parque da Independência (São Paulo) i znajdujące się na jego terenie obiekty, to swoiste pomniki niepodległości Brazylii oraz budzącego się poczucia narodowości brazylijskiej, które jest pojęciem dość świeżym, sięgającym tak naprawdę przełomu XIX i XX wieku. 

W monumentalnym budynku mieści się kolekcja, opowiadająca zwiedzającym historię brazylijskiej niepodległości. Niestety nie udało mi się wejść do środka, ponieważ zabytkowy budynek, znajduje się obecnie w renowacji, która potrwa…uwaga…do 2022 r. Nie mniej jednak spacer po wypielęgnowanym ogrodzie, który wraz z niesamowitą, monumentalną architekturą muzeum, przypominają francuski Wersal, jest przeżyciem samym w sobie. Chyba właśnie dlatego aż tak bardzo nie żałowałam, że nie udało mi się zobaczyć wnętrza. 

Budynek muzeum zaprojektował włoski architekt Tommaso Gaudenzio Bezzi na początku XIX w. Początkowo miał pełnić rolę pomnika niepodległości, upamiętniającego powstanie niezależnej Brazylii. Na realizację projektu trzeba było jednak poczekać kilkadziesiąt lat. Muzeum otwarto ostatecznie w 1895 r. Początkowo kolekcja łączyła elementy historii naturalnej oraz historii powstania i uzyskania niepodległości przez Brazylię. Samo przeznaczenie, wybudowanego w stylu eklektycznym budynku, od początku budziło pewne spory. Jedni bowiem chcieli widzieć w nim jedynie pomnik, upamiętniający w sposób symboliczny niepodległą Brazylię. Inni z kolei uważali, że powinien spełniać również rolę edukacyjną, ukazującą proces prowadzący do uzyskania owej niepodległości i wspierać budzące się poczucie brazylijskiej tożsamości narodowej.

W zbiorach znajduje się słynny obraz, dzieło znanego brazylijskiego malarza i pisarza Pedro Américo. Ukazuje on pierwszego władcę Brazylii zwanego potocznie Don Pedro (Pedro I), wznoszącego słynny okrzyk Independência ou Morte (Niepodległość albo śmierć). Jest to tzw. „okrzyk znad Ipirangi” (rzeka, nad którą się to odbyło), który od tego czasu stanowi główne hasło brazylijskiego dnia niepodległości (7 września 1822). 

Oprócz słynnego płótna, historyczna kolekcja liczy ponad 125 tys. eksponatów, w tym fotografie, ryciny, mapy, archiwalną dokumentację i wiele innych. Ukazuje historię budzącej się odrębności „narodowej” mieszkańców tego kawałka „Nowego Świata” i powstającej powoli Brazylii, obejmującą okres od XVII do połowy XX w. 

Tuż za bramą ogrodu w stylu francuskiego renesansu, możemy w oddali zobaczyć słynny monument, również upamiętniający niepodległość kraju. Wewnątrz owego Monumento à Independência znajduje się kaplica oraz krypta, w której pochowano pierwszego władcę Brazylii Pedro I (Don Pedro). 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com