Kultura ludowa i folklor towarzyszą mi ostatnio dość często. Niedawno podglądaliśmy życie portugalskiej wsi i przygotowania do obchodów sierpniowych świąt, które przypominają trochę polskie dożynki. W pewną sierpniową sobotę przyszła więc kolej na kulturę ludową w Polsce. W drodze do Olsztyna zatrzymaliśmy się w Olsztynku. Wielu czytelników na wieść, że wybieramy się na Warmię i Mazury, polecało nam tamtejszy park etnograficzny. Skansen w Olsztynku po prostu  nas zachwycił. Nasza podróż w czasie okazała się bardzo udana. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy bowiem podglądając życie tradycyjnej wsi z XIX i początków XX wieku.

Spacerując pomiędzy budynkami, pośród zapachu rosnących w ogródkach ziół i zaglądając do ich wnętrza zabudowań, przypomniało mi się, jak wiele z eksponowanych przedmiotów pamiętam z dzieciństwa. Używali ich jeszcze moi dziadkowie, a czasem pozwalali i mi. Nie zdziwiło mnie zatem żelazko z duszą, maszynka do mielenia na korbę, ubijak do masła, albo sieczkarnia i wiele innych. Césara zresztą też. Na własne oczy widziałam, co nadal można znaleźć na podwórku i w zabudowaniach gospodarczych jego rodzinnego domu, łącznie z tradycyjnymi urządzeniami do przetwarzania winogron i robienia wina.

Skansen, a właściwie Park Etnograficzny w Olsztynku to doskonały pomysł na krótki wypad za miasto. Z Warszawy dojazd zajmuje zaledwie 2,5 godziny. 

Historia skansenu sięga 1909 roku. Pierwszą siedzibą muzeum budownictwa wiejskiego był Królewiec, ówczesna stolica Prus Wschodnich. Niestety nie udało się zgromadzić oryginalnych obiektów. Zdecydowano się zatem stworzyć ich repliki. Tak powstało blisko 20 obiektów, które miały ilustrować życie tradycyjnej wsi tego regionu w okresie od XVIII do XIX wieku. Były to zarówno świeckie zabudowania mieszkalne i gospodarcze, jak i sakralne. W 1937 skansen przeniesiono do Olsztynka, gdzie obecnie można oglądać 12 obiektów z pierwotnego założenia. W 1969 skansen w Olsztynku został samodzielną jednostką muzealną jako Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny.


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.