Długo oczekiwany film „Megality – historia sprzed 5500 lat” jest już dostępny online na stronie PalFilmStudio. To prawdziwa gratka dla pasjonatów przeszłości, którzy tak jak ja, nie mieli jeszcze okazji go zobaczyć w całości. Premiera filmu miała miejsce 25 grudnia 2018 roku w TVP Historia. Ja niestety nie posiadam telewizora więc niezmiernie się cieszę za udostępnienie online.

To niezwykle ważny dokument, o olbrzymim potencjale edukacyjnym, ukazujący życie ludności na ziemiach Polski przed tysiącami lat. 

Film jest również dostępny w języku angielskim.

Pewnie nie raz słyszeliście o grobowcach kujawskich, ale może nie do końca kojarzyliście je z megalitami. Ponad 5000 lat temu na ziemiach polskich, nie tylko na Kujawach, budowano monumentalne konstrukcje z kamieni i ziemi. Ich twórcami była ludności kultury pucharów lejkowatych. Nazwa pochodzi od charakterystycznych naczyń z rozchylonym wylewem, przypominających lejek.

Najlepiej rozpoznawalne obiekty megalityczne na ziemiach polskich znajdują się na Kujawach. Wietrzychowice i Sarnowo to obecnie rezerwaty archeologiczne, dostępne dla odwiedzających. W tym roku stanowią cel naszej kolejnej podróży z cyklu #zcésaremwpolskę. 

Więcej informacji znajdziecie w poniższych linkach

Zdjęcie tytułowe jednego z grobowców w Wietrzychowicach autorstwa MOs810, na licencji CC BY-SA 4.0


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.