Jeśli nie macie planów na weekend, to zachęcam was gorąco do spędzenia go z dokumentem. I to nie byle jakim. „Tajemnice początków Polski” to seria dokumentalna, pokazująca narodziny polskiej państwowości w świetle najnowszych badań naukowych.


Dwa lata temu wybraliśmy się z Césarem do Wielkopolski. Mimo, że była to najzimniejsza majówka w moim życiu, okazała się też jedną z najfajniejszych. Choć w Poznaniu bywałam wielokrotnie, to podróż Szlakiem Piastowskim, czyli śladami początków państwa polskiego, czekała aż w moim życiu pojawi się pewien Portugalczyk, bardzo ciekawy historii kraju, w którym mieszka już od ponad 3 lat. Odwiedziliśmy Ostrów Tumski w Poznaniu, Gniezno wraz z jego fenomenalnym Muzeum Początków Państwa Polskiego i oczywiście Ostrów Lednicki. Jeśli śledzicie Archeopasję na fb, to wiecie, że ostatnie dwa zimowe miesiące spędziłam podróżując również przez #średniowiecznemazowsze.

Ostrów Lednicki

Zimny majowy weekend, dmuchał lodowatym wiatrem, marszcząc wody jeziora, w którym odbijały się granatowe, groźne chmury. Pewnie dlatego przeprawa promem na Ostrów Lednicki była niczym podróż przez tunel czasu, który przeniósł nas do wczesnego średniowiecza.

Od czasów szkoły średniej, kiedy pasjonowałam się historią średniowiecznej Europy minęło wiele lat. Moje zainteresowania cofnęły się o kilka tysiącleci i zmieniły kontynent na Amerykę Północną. Jednak od czasów majówki w Wielkopolsce, wróciło zainteresowanie archeologią i historią mojego domowego ogródka.

Panorama Gniezna

Jakże się ucieszyłam, kiedy obejrzałam pierwsze odcinki dokumentalnego cyklu „Tajemnice Początków Polski”. To jedna z najlepszych produkcji telewizji publicznej przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Seria w ciekawy i profesjonalny sposób popularyzuje wiedzę o początkach polskiej państwowości, wykorzystując najnowszy stan badań i nie bojąc się obalać stare i wysuwać nowe hipotezy, poparte wiedzą z badań interdyscyplinarnych. Ponadto pojawiają się w niej wybitni polscy mediewiści i archeolodzy, opowiadający o kluczowych wydarzeniach z dziejów wczesnopiastowskiego państwa i jego genezie.


Cykl dokumentalny był realizowany w latach 2012-2018, a w efekcie powstało 5 poniższych filmów. Filmy są dostępne na www.vod.tvp.pl oraz na DVD, do którego zakupu się przymierzamy, ponieważ to jedyny sposób aby César mógł się cieszyć wersją w języku angielskim.

1. Ukryte gniazdo dynastii (poszukiwania miejsca narodzin dynastii Piastów. Czy jest nim Gniezno czy może gród w Kaliszu)

2. Wyspa władców (dzieje Ostrowa Lednickiego od czasów rozpoczęcia budowy rezydencji książęcej na wyspie w do najazdu na Wielkopolskę i zniszczenia grodu przez czeskiego księcia Brzetysława)

3. Miasto zatopionych bogów (Dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina)

4. Droga do królestwa (podbój przez Mieszka I ziem nad Odrą i Wisłą, które stały się fundamentem Polski)

5. Krzyż i korona (Kiedy i gdzie ochrzczono pierwszego historycznego władcę Polski)


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.