Jesienne deszczowe dni już pukają do naszych drzwi. Kontynuując blogową serię „weekend z dokumentem”, mam dla was kolejne filmowe propozycje na pochmurne wieczory. Nawet jeśli nie jesteś ekspertem, ale sztuka naskalna znajduje się w kręgu twoich zainteresowań, to te dwa filmy musisz obejrzeć koniecznie.

Cave of forgotten dreams – reż. Werner Herzog -> obejrzyj trailer

Pierwszy z nich to dokument w reżyserii znakomitego twórcy Wernera Herzoga. Reżyser zabiera nas w podróż po odkrytej stosunkowo niedawno, bo w 1994 roku, grocie Chauveta. W jaskini znajdują się jedne z najstarszych malowideł na świecie. Ich wiek szacuje się na co najmniej 30 tys. lat. Repertuar motywów to typowe dla europejskiego paleolitu przedstawienia zwierząt. Jednak obok mamutów, turów i koni, natrafiamy tu również na malowidła panter, lwów jaskiniowych, hien, niedźwiedzi, a nawet nosorożców.

Wspólnie z Wernerem Herzogiem wędrujemy ciemnymi korytarzami jaskini, a pokrywające skalne powierzchni widziane w świetle lamp przenoszą nas w czasie o całe tysiąclecia.

Finding Altamira – reż. Hugh Hudson -> obejrzyj trailer

Propozycja numer dwa to film fabularny poświęcony malowidłom z hiszpańskiej Altamiry. W rolę Marcelino de Sautuoli, domorosłego archeologa amatora, dzięki któremu paleolityczne rysunki ujrzały światło dzienne, wcielił się znakomity Antonio Banderas. Film to biograficzna opowieść nie tylko o samym odkryciu, ale również o długiej walce aby świat naukowy uwierzył, że malowidła są autentyczne i wykonane przez prahistorycznych artystów.


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.