Na wzgórzach niedaleko stolicy Kirgistanu, archeolodzy odsłonili pokaźnych rozmiarów posąg Buddy. Badacze szacują, że ma około 1,5 m do 2 m wysokości. Odkrycia dokonano na stanowisku w okolicach wsi Krasnaja Reczka, około 35 km od stolicy kraju Biszkeku. Archeolodzy przypuszczają, że stanowisko kryje pozostałości buddyjskiego kompleksu klasztornego.
Wcześniejsze badania wykopaliskowe w tej okolicy, ujawniły bowiem ślady buddyjskiej świątyni. W tym czasie odsłonięto również pozostałości fortecy oraz kompleksu pałacowego z okresu Karachanidów. Badania archeologiczne w tej okolicy, prowadzone są wspólnie przez Kirgiską Akademię Nauk oraz Rosyjskie Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu już od 2007 roku. Dokładny wiek znaleziska nie jest na razie znany, ale archeolodzy przypuszczają, że może pochodzić z VIII – X w. n.e. Buddyzm dotarł bowiem na terytorium współczesnego Kirgistanu i Kazachstanu pod koniec VII w. n.e. Buddyjskie zabytki z górskich rejonów Kirgistanu należą do rzadkich znalezisk. O wiele częściej mamy z nimi do czynienia dalej na południe, w Tadżykistanie. Dlatego też zdaniem archeologów jest to dość niecodzienne odkrycie.
Tekst na podstawie komunikatu prasowego 3News
Zapraszam na –> FILM
Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.
Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!
Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com