Tonina. Fot. Carlos Martell Muñoz. <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en">Creative Commons</a>

Meksykańscy archeolodzy z INAH odkryli w stanie Chiapas, w pobliżu miasta Ocosingo dwie 1.5 metrowe rzeźby majańskich wojowników, ukazanych w sposób typowy dla jeńców wojennych. Ich ręce są bowiem skrępowane za plecami, a w przypadku kompletnego okazu, z uszu zwisają paski materiału zamiast typowych nauszników. Archeolodzy oszacowali wiek znaleziska na około 1300 lat. Czas istnienia tego ważnego ośrodka Majów przypada na V-X w n.e. Odkrycia dokonano pod koniec maja, na południowym skraju boiska do gry w piłkę w strefie archeologicznej Tonina. Oprócz rzeźb znaleziono również dwie kamienne tablice wyników.

Tonina. Fot. Carlos Martell Muñoz. Creative Commons
Tonina. Fot. Carlos Martell Muñoz. Creative Commons

Według archeologa Dr Juana Yadeuna, wojownicy z Copanu zostali najprawdopodobniej złożeni w ofierze, w trakcie rytuału inauguracji boiska do rytualnej gry w piłkę. Wydarzenie to celebrowano w Tonina (dawne Popo) w AD 695. Z kolei figury jeńców-wojowników wykonane z piaskowca, miały między innymi upamiętniać zwycięstwo władcy Tonina nad Palenque i Copan. Na taki scenariusz wskazują inskrypcje odkryte w trakcie prac wykopaliskowych na terenie boiska.  Konsekracja obiektu przypada bowiem na czasy konfliktu pomiędzy Tonina i Palenque. W latach AD 688 – 714 AD te dwa ważne ośrodki Majów toczyły ze sobą wojnę o kontrolę nad rzeką Usumacinta. Zdaniem Dr Yadeuna odkryte rzeźby jeńców-wojowników z Copan, dowodzą, że miasto to wspierało Palenque w trakcie owych działań wojennych, trwających bez mała 26 lat.

Odkryte zabytki były zniszczone. Jedną z kamiennych tablic znaleziono w 30 osobnych fragmentach. Rzeźba jeńca-wojownika została odkryta w 20 kawałkach, a druga mimo iż kompletna, była pęknięta na trzy części.

Tonina było obok Tikal i El Mirador w Gwatemali, jednym z największych miast Majów w Ameryce Środkowej. Powierzchnia stanowiska wynosi co najmniej 6 hektarów. W ubiegłym roku archeolodzy z INAH (Narodowy Instytut Archeologii i Historii) poinformowali, że Tonina było trzykrotnie większe niż wcześniej przypuszczano. Jego budowle mogły rozciągać się dodatkowo w promieniu 10-12 hektarów.

Artykuł na podstawie komunikatu prasowego INAH 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com