Z mostu przecinającego Wisłę, płockie Wzgórze Tumskie prezentuje się w całej swej krasie. Strzeliste wieże katedry informują, że zbliżamy się do historycznej stolicy Mazowsza. Kiedy jestem w Płocku zawsze odwiedzam katedralną kryptę, aby powiedzieć dzień dobry pochowanemu tu Władysławowi Hermanowi i być może Bolesławowi Krzywoustemu. Płocka bazylika to także miejsce wiecznego spoczynku kilkunastu przedstawicieli mazowieckich Piastów. Uwielbiam przekraczać majestatyczne wrota tej mazowieckiej bazyliki i otwierać jedne z najsłynniejszych drzwi w Polsce, o których już Wam pisałam na blogu.

Płock jednak nie samym Wzgórzem Tumskim stoi. To również fenomenalne Muzeum Mazowieckie w Płocku, które mieści wspaniale zaprezentowaną kolekcję archeologiczną, opowiadającą historię Mazowsza i ziemi płockiej od pradziejów po późne średniowiecze. Uwielbiam muzea, ale szczerze przyznaję, że czasem mi się nudzi. W płockim muzeum nie ma mowy o nudzie! Z tej wystawy ciężko jest wyjść, bo ciągle chce się wracać do raz już widzianych zabytków.

Muzeum Mazowieckie w Płocku to również jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Muzeum regionalne założono bowiem już na początku lat 20-tych XIX wieku. Kolekcja archeologiczna liczy sobie ponad 5,5 tys. zabytków.


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera! 

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.