Kopce śmietniskowe pozostawione przez prehistorycznych mieszkańców, mogły przyczynić się do powstania wielu z zalesionych wysp na terenie Everglades na Florydzie – informują naukowcy z McGill University w Montrealu, prowadzący badania w tym rejonie Ameryki Północnej. 

Zalesione wyspy rozrzucone na tym olbrzymim podmokłym terenie, posiadają wystarczające ilości suchej gleby aby zapewnić wzrost drzewom. Są to perfekcyjne miejsca do rozmnażania się aligatorów oraz stanowią ostoję dla wielu gatunków zwierząt. Do tej pory naukowcy uważali, że wyspy powstały na wypukłościach skalnej warstwy minerałów, znajdującej się pod mokradłami. Okazuje się jednak, że głównym motorem do ich powstania mogły być kopce śmietniskowe, pozostawione przez prehistorycznych mieszkańców, zamieszkujących ten region nawet 5 000 lat temu.

 

Park Narodowy Everglades. Fot. Marc Ryckaert
Park Narodowy Everglades. Fot. Marc Ryckaert. Creative Commons

 

Kopce te, zawierające kości, resztki pożywienia, węgiel drzewny oraz różne wytwarzane przez człowieka artefakty, jak ceramika czy narzędzia z muszli, stanowiły naturalne wyniesienia, bardziej suche niż otaczające bagna, przez co mogły zapewnić wzrost drzewom. Z kości pochodził fosfor, składnik niezwykle ważny dla rozwoju wegetacji, którego jest niezwykle mało na terenie bagien Everglades. Wskazuje to, że ludzka ingerencja w środowisko naturalne nie zawsze ma negatywne konsekwencje – twierdzi Gail Chmura, paleoekolog z McGill University. Dziś na konferencji odbywającej się w  Santa Fe w Nowym Meksyku, badacze z McGill University w Montrealu zaprezentują wyniki swoich badań na temat czynników, które doprowadziły do powstania zalesionych wysp na terenie Everglades na Florydzie. Będzie to jedno z wystąpień na odbywającej się w tym tygodniu konferencji w Santa Fe, poświęconej klimatowi, starożytnym krajobrazom i cywilizacjom. Naukowcy biorąc pod uwagę najnowsze badania z dziedziny archeologii, paleoklimatologii, czy też paleoekologii, będą dyskutować jak regionalne i globalne zmiany klimatu mogą wpływać na rozwój i upadek różnych społeczności.

Artykuł na podstawie komunikatu prasowego AGU

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com