Mityczna historia miłości Erosa i nieziemsko pięknej księżniczki Psyche została zapisana przez Apulejusza (125 – 170 n.e.) w utworze zatytułowanym „Metamorfozy, albo złoty osioł”.

Mit o Erosie i Psyche do dziś fascynuje artystów. Wystarczy poszperać w internecie albo odwiedzić muzeum sztuki. Nic w tym dziwnego. To przecież jedna z najpiękniejszych historii starożytności. Opowieść tak mocno zakorzeniła się w naszej pamięci kulturowej, że jej echa pobrzmiewają w znanej wszystkim bajce o śpiącej królewnie.

„Kiedy Psyche pomyślnie wypełniła ostatnie zadanie (zadane przez Afrodytę) i szczęśliwie opuściła Podziemie, trzymając cenny pojemniczek w dłoniach, zwyciężyła w niej jednak ciekawość. Uchyliła wieka, a wtedy, odurzona, zapadła w nieprzerwany sen. Eros nie zważał na gniew matki (Afrodyty). Zjawił się natychmiast, pochylił nad Psyche i przewrócił ją do życia pocałunkiem”.

Mityczna Afrodyta jest więc archetypem zazdrosnej macochy, Eros księcia, Psyche śpiącej królewny, a cenny pojemniczek odpowiada zatrutemu jabłku.

Wszystkie cytaty pochodzą z „Mitologii Greckiej i Rzymskiej” Katarzyny Marciniak, wydanej nakładem wydawnictwa PWN.

Ilustracja tytułowa to obraz na płótnie zatytułowany „Kupidyn i Psyche” pędzla Alphonse Legros (1837 – 1911).