Region Kimberley w Zachodniej Australii. Fot. Tensaibuta. <a href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/1.0/deed">Creative Commons</a>

Interdyscyplinarna grupa badaczy zakończyła właśnie prace na terenie stanowiska w północnym Kimberley w Australii. Wiek obozowiska datowany jest wstępnie na 6 do 10 tys. lat temu. W tym najdalszym północno-zachodnim skrawku Australii ekipa spędziła dwa tygodnie. Rdzenni właściciele po raz pierwszy wyrazili zgodę na otwarcie w tej właśnie lokalizacji czterech wykopów sondażowych. Kierująca pracami archeolog June Ross z Uniwersytetu Nowej Anglii poinformowała, że na stanowisku odkryto duże ilości muszli. Dieta użytkującej obozowisko ludności, składała się w sporej części ze skorupiaków – dodaje badaczka. Ponadto na stanowisku odkryto ślady substancji roślinnych, w tym włókien, które mogą być jak do tej pory najstarszymi znaleziskami tego typu w tym rejonie Kimberley. Aby poznać dokładny wiek stanowiska musimy jednak poczekać kilka miesięcy, bo tyle potrwa datowanie radiowęglowe próbek.

Figury Bradshawa. Fot. TimJN1. Creative Commons
Figury Bradshawa. Fot. TimJN1. Creative Commons

Tegoroczne badania są częścią większego projektu archeologicznego „Zmiana i kontynuacja: chronologia, archeologia i sztuka w Północnym Kimberley, północno-zachodnia Australia” (Change and continuity: chronology, archaeology and art in the North Kimberley, Northwest Australia). Do tej pory badania archeologiczne w Kimberley mimo jego olbrzymiego potencjału archeologicznego, prowadzone były dość sporadycznie. Jednak jak twierdzą badacze, udało się dość wyraźnie uchwycić długą i kompleksową sekwencję kulturową na przestrzeni głównych okresów zmian klimatycznych.

Nowy projekt przewidziany na okres trzech lat (2010-2013), pomoże zdaniem archeologów wypełnić pewne luki w archeologii tego regionu Australii. Tylko w 2010 roku udało się szczegółowo udokumentować 65 stanowisk ze sztuką naskalną, czterokrotnie przeprowadzić prace wykopaliskowe oraz liczne badania powierzchniowe.

Za główne cele projektu, badacze postawili sobie próbę uchwycenia pierwszych śladów przybycia ludności w rejon Kimberley oraz tego jak ludzie radzili sobie ze zmianami klimatycznymi i lokalnym środowiskiem. W kręgu ich zainteresowań pozostają również przemiany społeczne i kontakty zewnętrzne. Używając zróżnicowanego wachlarza metod datowania, badacze chcą także podjąć próbę stworzenia regionalnej chronologii dla tej części Australii. Zdaniem twórców projektu, region Kimberley posiada strategiczną wręcz lokalizację. Kiedy w okresie plejstocenu obniżył się poziom mórz, ten rejon północno-zachodniej Australii  oddzielał od Timoru w Azji Południowo-Wschodniej pas około 100km. Dlatego zdaniem badaczy, region ten mógł należeć do pierwszych zasiedlonych przez ludzi terytoriów kontynentu Sahul (Australia-Papua). Dotychczasowe badania archeologiczne w tej części świata wskazują, że ludzie byli w Azji Południowo-Wschodniej i Australii co najmniej 45 tys. lat temu. Ślady ludzkiej obecności na stanowiskach, takich jak Nauwalabila I i Malakunanja II na terenie Arnhem Land, zostały wydatowane za pomocą metody luminescencyjnej na około 50-60 tys. lat temu.

Region Kimberley w Zachodniej Australii. Fot. Tensaibuta. Creative Commons
Region Kimberley w Zachodniej Australii. Fot. Tensaibuta. Creative Commons

Według archeologów zakrojone na szeroką skalę badania w regionie Kimberly, przyczynią się znacznie do jeszcze lepszego poznania pierwszych śladów obecności ludzi na terenie Australii. Badacze wskazują również na olbrzymi potencjał sztuki naskalnej tego rejonu, której datowanie zostało, jak do tej pory przeprowadzone w niewystarczającym stopniu. Większość dotychczasowych dat wskazuje na okres holocenu, ale wiele świadczy o tym, że przynajmniej niektóre z malowideł mogły powstać już w epoce plejstocenu. Twórcy projektu mają również w planach stworzenie elektronicznej bazy danych. Znajdą się w niej informacje na temat stanowisk z różnych okresów czasu, które archeolodzy mają nadzieję zarejestrować w trakcie systematycznych badań powierzchniowych. Jest to pierwsze, zakrojone na tak dużą skalę przedsięwzięcie w rejonie Kimberley.

Artykuł na podstawie: ABC NewsCenter for Archaeological Science – strona projektu

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com