Malowidła naskalne z Djulirri to jedyna tego typu galeria, którą od kwietnia 2012 można oglądać w internecie w ramach projektu Google Art. Nie musimy wstawać od komputera, wystarczy że klikniemy na link Australian Rock Art – Google Art Project i znajdziemy się wśród niezwykłych przedstawień, tworzonych przez rdzennych mieszkańców Australii na przestrzeni tysiącleci. Ukazując 70 niezwykłych obrazów, galeria umożliwia wirtualną wycieczkę w jeden z najdalszych zakątków tego kontynentu.

Projekt Google Art umożliwi zainteresowanym wirtualny dostęp do najlepszych malowideł z Djulirri a tym samym ochroni stanowisko od efektów fizycznej obecności ludzi w tym miejscu. Jest to również jedyna całkowicie rdzenna aborygeńska galeria sztuki zaprezentowana w tym projekcie – informuje prof. Paul Taçon. Stanowiska ze sztuką naskalną są bowiem nieustannie narażone na zniszczenie i to nie tylko przez naturalne procesy erozji. Niestety dużą rolę odgrywa tu również czynnik ludzki. Djulirri stanowi zaś dla lokalnej ludności miejsce wyjątkowe. Jak podkreśla jej przedstawiciel Ronald Lamilami, malowidła są jedyną w swym rodzaju biblioteką i zapisem doświadczeń ich przodków.

Panel z malowidłami z Anbangbang Rock Shelter, Park Narodowy Kakadu. Fot. Thomas Schoch. Creative Commons
Panel z malowidłami z Anbangbang Rock Shelter, Park Narodowy Kakadu. Fot. Thomas Schoch. Creative Commons

Wybitni specjaliści badający australijską sztukę naskalną już od wielu lat, a mianowicie Prof. Paul Taçon z Griffith University oraz Dr Jo McDonald Centrum Badań nad Sztuką Naskalną Uniwersytetu Zachodniej Australii, udzielili wywiadu na falach ABC Radio Australia, w którym dyskutują właśnie nad włączeniem galerii z Djulirri do projektu Google Art.

Jak już informowaliśmy w jednym ze wcześniejszych wpisów schronisko skalne Djulirri, położone jest w rejonie Wellington Range w Ziemi Arnhema na Terytorium Północnym. Znajduje się tu ponad 3 tys. malowideł. Na skalnych ścianach możemy zobaczyć przedstawienia kangurów, wymarłego tygrysa tasmańskiego (wilk workowaty), żeglujące statki z XVIII stulecia, postacie ludzkie zaangażowane najprawdopodobniej w rozmaite rytuały, węże a nawet europejskich misjonarzy. Niekiedy mamy do czynienia nawet z 20 warstwami malunków nakładających się na siebie. Powierzchnie skalne opowiadają historię tego miejsca na przestrzeni blisko 15 tys. lat.  Najstarsze bowiem malowidła datowane są na 12 do 15 tys. lat temu, zaś najmłodsze nie mają więcej niż 50 lat.

Do tej pory w projekcie Google Art uczestniczy 151 instytucji muzealnych z 40 krajów. Dzięki witrynie można oglądać w wysokiej rozdzielczości przeszło 30 tys. obiektów sztuki z całego świata. Ponadto projekt cały czas jest udoskonalany poprzez rozmaite dodatki, rozszerzenie możliwości wyszukiwania, czy też wprowadzenie serii narzędzi edukacyjnych.

Tekst powstał w oparciu o komunikaty prasowe Griffith University oraz ABC News

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com