Ciekawe informacje o sztuce naskalnej oraz doniesienia o archeologii z najdalszych zakątków świata publikuje w swoim portalu Archeopasja Julita Rękawek, absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Julita Rękawek jest kandydatką – w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa – w VIII edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Julita Rękawek jest absolwentką Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku obroniła pracę magisterską poświęconą przedstawieniom antropomorficznym w sztuce naskalnej okresu archaicznego we wschodniej części amerykańskiego stanu Utah.

„Jestem ogromną pasjonatką sztuki naskalnej w skali globalnej. Niestety w Polsce temat ten, mimo że wzbudza spore emocje, nadal jest traktowany dość pobieżnie(…). Z tego m.in. powodu postanowiłam w 2010 roku założyć serwis internetowy, który mógłby spopularyzować sztukę naskalną w Polsce. Na razie strona ma postać bloga na wordpressie, ale z biegiem czasu mam zamiar rozwinąć serwis i stworzyć zupełnie niezależną witrynę. Na łamach serwisu zajmuję się jednak nie tylko sztuką naskalną, ale staram się również popularyzować archeologię najdalszych zakątków świata” – zaznacza kandydatka.

Jak mówi Rękawek, jej stronę odwiedza ok. 100 osób dziennie. „Ale przecież są to tematy niszowe. Chciałabym popularyzować rzeczy odmienne niż te popularyzowane w większych serwisach” – zaznacza. „To jest moja pasja, na co dzień zajmuję się czymś zupełnie innym” – dodaje kandydatka i przyznaje, że pisanie o archeologii jest jej odskocznią od codziennych zajęć.

Portal Archeopasja, w prowadzeniu którego Julicie Rękawek pomaga Artur Grabarek, jest poświęcony archeologii oraz szeroko pojętej antropologii Ameryki Północnej, Azji, Australii i Oceanii. Dużo miejsca poświęca się tam również sztuce naskalnej w skali globalnej oraz zagadnieniom związanym z ikonografią i historią buddyzmu, zwłaszcza w wariancie tybetańskim oraz szkoły Gandhary. Jak mówi Rękawek, nowe informacje ukazują się w serwisie raz, dwa razy w tygodniu.

Znaleźć tu można m.in. recenzje interesujących artykułów z prasy branżowej, informacje o najnowszych odkryciach i projektach badawczych, wydarzeniach, konferencjach oraz wystawach, linki do ciekawych czasopism, serwisów edukacyjnych, blogów i stron internetowych.

Archeopasja ma również swoją stronę na Facebooku, gdzie oprócz wpisów zamieszczane są także linki do ciekawych stron, serwisów, filmów, fotogalerii, czy też artykułów w języku polskim i angielskim.

Julita Rękawek w 2011 r. współpracowała również z serwisem Archeolog.pl, dla którego pisała informacje prasowe, tłumaczyła artykuły z prasy branżowej i publikowała ich streszczenia. Jest autorką kilkudziesięciu tekstów w tym serwisie. Dla serwisu przeprowadziła np. wywiad z prof. Andrzejem Rozwadowskim „Pasja do sztuki naskalnej”.

Artykuł jej współautorstwa, „Duchy z Krainy Wąwozów”, opublikował z kolei magazyn „Archeologia Żywa”.

Kandydatka brała również udział w pierwszej polskiej konferencji poświęconej sztuce naskalnej, która odbyła się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w kwietniu 2012 roku.

Tekst pochodzi z serwisu PAP Nauka w Polsce