Mapa z dojazdem © US Forest Service
Mapa z dojazdem © US Forest Service

Przez wiele lat stanowisko znajdowało się na terenie prywatnym. W 1994 zostało wykupione przez US Forest Service. W tej chwili terenem zarządza Coconino National Forest. V-Bar-V Ranch jest jedną z wielu lokalizacji ze sztuką naskalną w rejonie Verde Valley. Większość z nich jest jednak niedostępna dla ruchu turystycznego.

Nie bez powodu to właśnie stanowisko V-Bar-V Ranch zostało udostępnione zwiedzającym. Na skalnych ścianach wyryto tu ponad 1000 pojedynczych elementów. Są to postacie antropomorficzne, motywy abstrakcyjne (spirale, kraty), zwierzęta (m.in. jelenie, antylopy, kojoty), ptaki, gady (zwłaszcza węże i żółwie) oraz charakterystyczne zagłębienia, określane mianem „cupule”. Zdaniem archeologów ryty zostały wykonane przez zamieszkującą ten region ludność Sinagua i są datowane na 1150 – 1350 n.e. Na taką interpretację kulturową wskazuje analiza patyny oraz stylistyka przedstawień. Elementy są bardzo zagęszczone na panelach. Praktycznie brak pustych przestrzeni. Niekiedy zdarza się, że pojedyncze motywy dotykają się nawzajem lub są ze sobą połączone za pośrednictwem linii. Ciekawe jest również to, że niektóre z zagłębień (cupule) znajdują się bezpośrednio na wyrytych motywach. Trudno jednoznacznie stwierdzić z czego mogła wynikać taka praktyka. Być może interpretacja kryje się w specyficznym postrzeganiu przedstawień jako źródła mocy czy tez pozostawiania świadectwa swej bytności w tak specjalnym dla lokalnej ludności miejscu.

Tuż przy parkingu znajduje się centrum dla zwiedzających oraz mała księgarnia, gdzie można znaleźć broszury informacyjne oraz nabyć niezbędne lektury.

Informacje praktyczne

Stanowisko znajduje się w Arizonie przy drodze stanowej nr 179, około 6 km na południe od jej skrzyżowania z autostradą międzystanową nr 17. Najbliższe miasto to Sedona, położone ok. 20 km na północ od stanowiska, podążając drogą nr 179. Z parkingu do paneli z rytami naskalnymi prowadzi krótki (ok. 1 km), dobrze oznakowany szlak.

Ryty naskalne można oglądać od piątku do poniedziałku w godzinach 9:30 -15:00. Stanowisko jest otoczone płotem dlatego wcześniej lepiej dokładnie sprawdzić czy dni i godziny otwarcie nie uległy zmianie i zajrzeć na stronę US Forest ServicePraktycznych informacji o stanowisku i jego historii udzielają na miejscu przedstawiciele Verde Valley Archaeological Society.

Zainteresowani pozostałymi atrakcjami w regionie Verde Valley w Arizonie mogą zajrzeć na stronę Verde Valley Archaeology Center i dowiedzieć się nieco więcej o lokalnych zabytkach. Będąc w tym miejscu warto bowiem odwiedzić Zamek Montezumy i ruiny Tuzigoot.

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com