Mykeny to starożytne miasto greckie, którego historia sięga co najmniej 3,5 tys. lat. Zgodnie z legendą założył je sam Perseusz. Z warownym grodem związane są dobrze znane z greckiej mitologii postacie, Agamemnon, Arteusz i Orestes. Słynne złote skarby wydobyte tu w XIX w przez Heinricha Schliemanna, są obecnie przechowywane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. Okoliczności ich odnalezienia na dobre zapisały się w dziejach, jako jedno z największych odkryć archeologicznych w historii. 

Pamiętam jak zaczytywałam się historią Heinricha Schliemanna na łamach znanej każdemu pasjonatowi archeologii książki „Bogowie, groby, uczeni”. Zaś pewnego sierpniowego popołudnia zobaczyłam Mykeny na własne oczy, a kilka dni później w Atenach stanęłam twarzą w twarz ze słynną złotą maską Agamemnona. 

Wśród ruin natrafiamy na pozostałości grobów szybowych, w których pochowano królów z dwóch pierwszych dynastii. Z biegiem czasu grobowce królewskie stały się bardziej monumentalne, zmieniając się tolosy, czyli duże groby kopułowe. To one oprócz słynnej Lwiej Bramy robią największe wrażenie w trakcie zwiedzania. Najlepiej znanym tolosem jest Skarbiec Arteusza, zwany też grobowcem Agamemnona, choć tak naprawdę nie wiemy kogo w nim pochowano. Prowadzi do niego otoczona murem droga, o długości blisko 40 m i szerokości 6 m. 

Centralnym punktem górnego miasta, akropolu, jest megaron czyli pałac królewski wraz z salą tronową. Roztacza się stąd przepiękny widok na okoliczne wzgórza.

Pochodząca ze schyłku II tysiąclecia (ok. 1250 p.n.e.) Lwia Brama uznawana jest za jedyny zachowany przykład monumentalnej rzeźby mykeńskiej. Płaskorzeźba w kształcie trójkata, przedstawiająca kotowate, wsparta jest na wielotonowych głazach. Nie zachowały się głowy zwierząt, dlatego równie dobrze mogą to być chociażby przedstawienia sfinksów. Przejście pod bramą, było spełnieniem jednego z moich archeologicznych marzeń.

Ruiny i muzeum można zwiedzać codziennie w godzinach 8.00 – 19.00 (kwiecień – październik) i 8.30 – 15.00 (listopad – marzec).  Bilet wstępu kosztuje 8 € (aktualizacja 2017).

Panorama z górnego miasta

 

Widok z górnego miasta. Kultura mykeńska 1600/1400 – 1100 p.n.e.

 

Jeden z mykeńskich grobowców

 

Terakotowe figurki. Późna kultura helladzka. Muzeum w Mykenach

 

Terakotowe figurki

 

Terakotowe figurki

 

Zabytki z brązu datowane na 1180 – 1050 p.n.e.

 

Zabytki ceramiczne na wystawie w Muzeum w Mykenach

 

 

Figurka sfinksa datowana na okres archaiczny IX/VIII – V w. p.n.e 

 

Lwia Brama, czyli główna brama do cytadeli mykeńskiej. Kultura mykeńska 1600/1400 – 1100 p.n.e. 

 

 

Grobowce mykeńskie

 

Grobowce szybowe

 

Widok na ruiny 

 

Ruiny megaronu, czyli pałacu królewskiego

 

Widok na dolne miasto

 

Skarbiec Arteusza. Grobowiec (tolos) z pozorną kopułą. Okres mykeński 1600/1400 – 1100 p.n.e. 

 

Zabytki ze złota odkryte w Mykenach. Przechowywane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach

 

 

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com