Wędrując ulicami brazylijskich miast, można odnieść wrażenie, że to królestwo niewielkich rozmiarów stożków z ciasta wypełnionych rozdrobnionym mięsem z kurczaka. Współczesna forma i sposób przyrządzania narodziły się w XIX wiecznym São Paulo. W starszej wersji całe udka były oblepiane ciastem i smażone na głębokim oleju. Stąd zapewne wywodzi się ich nazwa. ‘Coxinha’ znaczy bowiem ‘małe udko’. W swym zamyśle miały bowiem kształtem przypominać udka z kurczaka. Obecnie bliżej im jednak do stożków niż do udek.

Początków samej idei coxinha można doszukiwać się w iście królewskiej historii. Otóż jeden z synów księżniczki Izabeli, córki cesarza Brazylii Piotra I i Teresy Burbon, księżniczki Obojga Sycylii, uwielbiał jeść udka z kurczaka. Kiedy pewnego dnia królewska kucharka zauważyła, że w całym pałacu nie ma udek, zdesperowana przygotowała przypominające je coxinha. Wypełniła je mięsem z kurczaka, które zostało z uczty poprzedniego dnia. Młody książę tak polubił nowy przysmak, że zaczął się go domagać niemal codziennie.

Ciasto, z którego powstają współczesne coxinha stanowi miksturę mąki pszennej, bulionu z kurczaka i niekiedy tłuczonych ziemniaków. Wnętrze wypełniane jest rozdrobnionym mięsem i przyprawiane natką z pietruszki, cebulą oraz nadającą kolor kurkumą. Natarte masłem i obtoczone w bułce tartej wymieszanej z mąką z manioku, rumienią się, smażone na głębokim oleju. Wprawne podniebienie rozpozna także dodawany czasami szczypior, młodą cebulkę, sos pomidorowy a niekiedy nawet charakterystyczny kremowy ser ze stanu Minas Gerais.

Można je jeść o każdej porze dnia. To najlepszy sposób na zaspokojenie pierwszego głodu lub zaspokojenie tego „niezaspokojonego” tuż po posiłku. To idealna przekąska dla zabieganych pracoholików, ale nie tylko. Sama nie raz chwytałam coxinha w biegu, spiesząc się choćby fotografować zachód słońca na Minhocão lub wracając rano ze spotkania ze znajomymi. I choć coxinha można kupić niemalże wszędzie, to najsmaczniejsze, najświeższe i najbardziej tradycyjne znajdziecie w Lanchonete Estadão w centrum São Paulo.