Od 1 września 2017 w wybranych kinach będzie można oglądać film Habit i Zbroja, opowiadający dzieje państwa zakonnego i Rzeczpospolitej. To fabularyzowany dokument, w którym 98% postaci to rekonstruktorzy z Polski, Litwy i Niemiec. To oni również dostarczyli wiedzy merytorycznej odnośnie kostiumów, rekwizytów i scenografii. Do powstania filmu przyczynił się kolega jeszcze z czasów liceum, Artur Brzychcy, który generalnie tworzy niesamowite rzeczy. Chodzilimy do tej samej klasy o profilu literacko-historycznym i jak widać nadal dzielimy pasję do przeszłości.

Film „Habit i Zbroja” to prawdziwa gratka dla wszystkich pasjonatów historii. W kadrach filmu, do którego scenariusz napisali Paweł Pitera i Jan Wróbel, zamknięto 300 lat, od XIII do XVI wieku. „Akcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego z elementami animowanymi rozpoczyna się w XIII w. w Palestynie, gdzie powstał Zakon NMP Domu Niemieckiego. Pokazuje kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego prosperity. Przedstawia także wielką wojnę zakonu z Rzecząpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem (1410 r.). Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego (1466 r.) i akces jego mieszkańców do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tzw. hołdzie pruskim” – piszą twórcy filmu.

„Narratorem filmu jest Stacy Keach, aktor szekspirowski, filmowy i telewizyjny, doskonale znany polskiej publiczności (m.in. z filmów „Więzień nienawiści” i „Dziedzictwo Bourne’a”, czy serialu „Skazany na śmierć”) . W jego opowieść wpleciono sceny obrazujące życie codzienne zakonu, szczegóły stroju rycerskiego i sztuki walki. Film odkrywa tajniki ówczesnej architektury – rozwiązania techniczne stosowane w majestatycznych zamkach, których nowatorstwo zadziwia do tej pory” – dodają twórcy filmu.

Historia zakonu krzyżackiego rozpala wyobraźnię i zastanawia. Jak to możliwe, że tak dobrze zorganizowany i bogaty zakon upadł. Na to pytanie próbują odpowiedzieć twórcy filmu „Habit i Zbroja”.

A to lista kin, gdzie będzie można obejrzeć film

Zapraszam do kin drodzy czytelnicy! Artura znam od lat i wiem, że jeśli coś robi, to robi to perfekcyjnie! To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii! Rozsyłajcie wieści w świat. Film jest z założenia dokumentem i nie ma funduszy na „hollywoodzką” promocję.

 

 


Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych. 

Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i jak łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com