Jeśli interesujecie się antykiem to koniecznie musicie wybrać się do pałacu w Wilanowie i zobaczyć tamtejszą kolekcję starożytności. Ja zrobiłam to w czwartek, kiedy wejście do muzeum i parku jest darmowe. 

Z wilanowską kolekcją starożytności nierozerwalnie związana jest postać Stanisława Kostki Potockiego. Jego pasję do sztuki antycznej i zapał kolekcjonerski można wyczytać na kartach pozostawionych dzienników, w zapiskach z licznych podróży oraz w prywatnej korespondencji.

Pierwsze zabytki zakupił Potocki w trakcie swej podróży do Italii jesienią 1785 roku. Podobno na zakup dzieł antycznych przeznaczył większość środków, jakimi wówczas dysponował. Brał również udział w wykopaliskach archeologicznych w Noli, które podobno finansował.

Wiecie, że pierwsze muzeum sztuki w Polsce powstało właśnie w pałacu w Wilanowie? Miało to miejsce w 1805 roku, kiedy ówczesny właściciel majątku, Stanisław Kostka Potocki, udostępnił publiczności swoje prywatne zbiory.

“W tym zbiorze nie tak ogromności sztuk jak dokładności rysunku, różności form piękności ziemi i polewy szukałem jako też uporządkowania i stopniowania różnych stylów sztuki, które by że tak powiem historyczny wystawiały łańcuch od słabych jej początków do najwyższej doskonałości i mocy” napisał Stanisław Kostka Potocki w swej publikacji „O sztuce u dawnych, Winkelman polski”, wydanej w 1815 roku. Widać to wyraźnie w kolekcji waz greckich, które pochodzą z różnych okresów i prezentują zróżnicowanie stylistyczne.

Wiecie, że dzieło „O sztuce u dawnych, Winkelman polski” Stanisława Kostki Potockiego jest uznawane za pierwszy polski podręcznik do historii sztuki?

Antyczne zbiory Stanisława Kostki Potockiego powiększały się nawet po jego śmierci. Jego wnuk August Potocki wraz z żoną Aleksandrą zakupili kolekcję waz należącą do Mikorskich ze Słubic.

Gabinety Starożytności w pałacu wilanowskim, w tym tchnący atmosferą antyku Gabinet Etruski, prezentują scalone zbiory Potockich, z których część trafiła po II wojnie światowej do Muzeum Narodowego. Obecnie wróciły do swojej oryginalnej siedziby, a mianowicie pałacu w Wilanowie. Od grudnia 2017 są udostępnione zwiedzającym w aranżacji, którą niegdyś zaplanował dla nich Stanisław Kostka Potocki.

Zwiedzając Gabinet Etruski koniecznie zwróćcie uwagę na zdobiące sklepienie malowidła, przedstawiające sceny z Odysei Homera. Spoglądając w kierunku drzwi zobaczycie z kolei motywy z Eneidy Wergiliusza, Metamorfoz Owidiusza i Złotego Osła Apulejusza. Warto też spojrzeć w dół na ceramiczną posadzkę, która w perfekcyjny sposób nawiązuje do sztuki antyku.

Do kolekcji sztuki starożytnej, pochodzącej głównie z południa Italii, Etrurii oraz Aten, włączono również niewielki zbiór zabytków egipskich oraz repliki oryginalnych naczyń greckich.

Tekst powstał w oparciu o poniższe źródła


Jeśli podoba Ci się tematyka bloga, sposób w jaki piszę i łączę pasję do archeologii z podróżami, polub Archeopasję na facebooku i instagramie. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera

Jeśli masz pytania dotyczące tematów poruszanych na blogu napisz do mnie archeopasja@gmail.com

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając w serwisach społecznościowych.